Ajánló
Trump és Kim is bízik találkozójuk sikerében
Ma folytatódnak az amerikai elnök és az észak-koreai vezető megbeszélései, a felek tegnap optimistán ültek tárgyalóasztalhoz, kérdés, mire jut egymással a két politikus

Hosszú kézfogással, majd húszperces négyszemközti megbeszéléssel kezdődött meg tegnap Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető kétnapos csúcstalálkozója a vietnami fővárosban, Hanoiban. Az MTI híradása szerint Trump kamerák előtt azt mondta, bízik a csúcstalálkozó sikerében. Észak-Korea hatalmas, hihetetlen és határtalan gazdasági lehetőségeket rejt – hangsúlyozta, hozzátéve: „Alig várom, hogy lássam, ahogy ez megtörténik, és segíthessek benne”. Kim szintén bizakodóan azt mondta: „biztos vagyok benne, hogy ez alkalommal jelentős eredményeket mutathatunk majd fel, amelyeket mindenki üdvözölni fog”. Az elmúlt időszakban „több megfontolásra, erőfeszítésre és türelemre volt szükségünk, mint valaha”, hogy létrejöhessen ez a találkozó – hangsúlyozta Kim, dicsérve Trump bátor, párbeszédet kezdeményező döntését.
A négyszemközti megbeszélést követően a vezetők kíséretükkel díszvacsorán vettek részt. A kétoldalú tárgyalások ma érnek véget.
A diplomáciai esemény legnagyobb kérdése, hogy sikerül-e áttörést elérni Észak-Korea nukleáris leszerelése és a Koreai-félsziget atommentesítése ügyében, amelyről a felek a tavaly júniusi első, szingapúri csúcstalálkozójukon egyeztek meg. Az elmúlt hónapokban azonban kiderült: Trump és Kim eltérően képzeli el a leszerelés menetét. Az Egyesült Államok azt követelte, hogy Észak-Korea egyoldalúan adja fel nukleáris arzenálját, míg Phenjan egyenértékű gesztusokat vár Washingtontól cserébe. Megfigyelők szerint a tavalyi szingapúri csúcson Kim valamelyest megvezette Trumpot az atommentesítésről szóló ígéretével, valójában az amerikai szankciók feloldását akarta kiédesgetni az elnöktől.
A találkozó előtt Trump egyébként Twitteren a barátjának nevezte Kimet, hozzátéve, hogy hatalmas lehetőség előtt áll Észak-Korea, ha végrehajtja a nukleáris leszerelést. Az amerikai elnök egyúttal ígéretet tett arra, hogy a phenjani vezetővel együtt keményen fognak dolgozni azon, hogy eredményt mutathassanak fel az atommentesítés ügyében. Még a múlt héten az El Confidencial szerint ismeretlenek hatoltak be Észak-Korea madridi nagykövetségére, ahol órákon át fogva tartották a személyzet tagjait, és több informatikai eszközt is elloptak az épületből. Az internetes lap tegnap közölt értesülését a spanyol belügyminisztérium megerősítette, ám a tárca részleteket nem közölt, ahogy a rendőrség sem, amely nyomozást indított az ügyben. Az észak-korai nagykövetségen sem kívántak nyilatkozni. Az El País című lap nyomozás közeli forrásokra hivatkozva „politikai kémkedés” lehetőségéről írt. Az eset öt nappal Kim Dzsongun és Donald Trump Hanoiban rendezett csúcstalálkozója előtt történt.
Leszavazták a rendkívüli állapotot
Semmisnek mondta ki a rendkívüli állapot Donald Trump amerikai elnök általi kihirdetését az amerikai képviselőház. Tizenhárom republikánus képviselő a demokratákkal voksolt, ám nem sikerült a határozatot kétharmados arányban megszavazni, amely felülírta volna az esetleges elnöki vétót. A javaslatot előterjesztő demokrata politikusok szerint a déli határokon nincs rendkívüli állapot, és Trump elindult a diktatúra felé vezető úton. A republikánus politikusok szerint a demokraták nem hajlandóak tudomást venni az amerikai–mexikói határon kialakult válsághelyzetről. A képviselőházi voksolás után még a szenátusnak is szavaznia kell. Michael Cohen, az elnök volt ügyvédje tegnap a képviselőház egyik bizottságának meghallgatásán pedig azt mondta, él a gyanúperrel, hogy Trump összejátszott az oroszokkal a 2016-os elnökválasztáson. (UT)