Ajánló

Szövetség formálódik a bevándorlás ellen

Bosszúhadjáratot folytat a brüsszeli bürokrácia Magyarország és Lengyelország ellen, de a két állam mindig számíthat egymásra – mondta Szijjártó Péter

Szijjártó Péter tegnapi sajtótájékoztatói alapján hazánk Máltával és Lengyelországgal is együtt tud működni a migrációs hullám megfékezésében, hiszen számos alapvető kérdésben egyetértenek.

Szijjártó 20190228
Egyetértésben Czaputowicz és Szijjártó. Az erős Európa Varsó és Budapest célja (Fotó: Papajcsik Péter)

Magyarország és Lengyelország kiáll saját nemzeti érdekei mellett, egyenes és őszinte álláspontot képvisel a nemzetközi vitákban, továbbá kiáll az európai keresztény örökség megvédésének szükségessége mellett is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután tegnap fogadta lengyel kollégáját, Jacek Czaputowiczot, aki részt vesz a hétfőn kezdődött nagyköveti értekezleten. Sajtótájékoztatójukon hangsúlyozta, e két ország ellen a brüsszeli bürokrácia bosszúhadjáratot folytat, de „nem hagyják magukat”. Kiemelte, a két ország célja az erős Európa, amely csak erős tagállamokra épülhet. Szijjártó szerint a brüsszeli támadásoknak nincs valós alapjuk, csak politikai motiváción alapulnak, mert Magyarország és Lengyelország nem akar bevándorlóországgá válni.

Varsó és Budapest migrációs politikájáról elmondta, Európában elsőként utasították el az ENSZ migrációs csomagját, egyetértenek a határvédelmi kérdésekben és abban is, hogy a segítséget oda kell vinni, ahol a baj van, ezért is építenek újjá magyar és lengyel támogatással egy árvaházat Homszban.

Czaputowicz szerint a lengyel-magyar együttműködés erősítése azért is fontos, mert a májusi EP-választás után új intézmények állnak fel, és új költségvetési kereteket alakítanak ki.

A bevándorlás szóba került Szijjártó és máltai kollégája, Carme­lo Abela sajtótájékoztatóján is tegnap. A magyar tárcavezető szerint a két ország egyetért abban, hogy nemzeti hatáskörben kell tartani a migránsoknak nyújtott szolgáltatások kérdését, valamint abban is, hogy a határsértés nem adminisztratív kérdés, hanem bűncselekmény, a migráció nem alapvető emberi jog, az illegális bevándorlást pedig Európa határaitól a lehető legtávolabb kell megfékezni, és a segítséget is oda kell vinni, ahol a baj van. Megjegyezte, Málta megszavazta ugyan az ENSZ migrációs csomagját, ám hozzátett egy nemzeti nyilatkozatot, amely sok tekintetben tükrözi a magyar álláspontot is. Szijjártó szerint a tengeri határ megvédése több kihívást jelent, mint a szárazföldié, de lehetséges. Hozzátette, a tengeri határ megvédésének alapja, hogy az EU-nak be kell fejeznie a meghívásként értelmezhető bevándorláspolitikát, amely újabb és újabb tömegeket inspirál, hogy az életveszélyt is vállalva induljanak meg Európa felé. A miniszter beszélt arról is, hogy Magyarország támogatja Málta pályázatát a Biztonsági Tanács nem állandó tagságára.

Abela szerint a migráció globális kihívás, ezért az országoknak együtt kell megoldást találniuk erre a helyzetre. Úgy fogalmazott, Magyarország és Málta nemcsak partnerek az EU-ban, hanem kiváló kétoldalú kapcsolatokat is ápolnak, ha nem is értenek mindig mindenben egyet, megértéssel viszonyulnak egymáshoz.

Kérdésre válaszolva Szijjártó a Brexitről azt mondta, az Európai Bizottság még mindig nem mérte fel, milyen károkat okozott azzal, hogy nem tudta elérni Nagy-Britannia benntartását az unióban, és óriási hibát követett el, amikor nem segített David Cameron korábbi brit miniszterelnöknek, hogy változtatásokkal vonzóbbá tegye a briteknek a maradást, mint a távozást.


Nézeteltérés a plakátkampány miatt

Lemondta péntekre tervezett stuttgarti megbeszélését Szijjártó Péterrel Baden-Württemberg miniszterelnöke, Winfried Kretschmann – jelentette a DPA német hírügynökség. A zöldpárti politikus szerint a magyar kormány tájékoztató kampánya „sérti az európai értékeket”. A magyar tárcavezető tegnap úgy rea­gált a megjelent sajtóhírekre, hogy Baden-Württemberg fontos kereskedelmi partner, gazdasági kérdésekről tárgyal Stuttgartban, a Mercedes vezetőivel is találkozik. A baden-württembergi miniszterelnök szélsőségesen elfogult, bevándorláspárti zöldpolitikus, akivel azért leült volna tárgyalni, „de nem baj”, hogy nem lesz rá alkalom – tette hozzá Szijjártó Péter. (ŐM)


Felemás az unió megítélése

Az átlagnál pozitívabban látják a magyarok az Európai Uniót a tegnap közzétett uniós közvélemény-kutatás, az Eurobarometer szerint. A tavaly novemberben végzett felmérés szerint hazánkban a megkérdezettek 43 százaléka pozitívan, 19 százaléka negatívan, 38 százaléka semlegesen látja az Európai Uniót. Az Európai Bizottság közleménye szerint a magyarok kiemelkedően kötődnek Európához, és az átlagosnál jobban az unióhoz, amely számukra a személyes szabadságérzetet biztosítja az unión belüli utazás, munkavállalás és tanulás szabadsága miatt. A felmérésből az is kiderül, hogy uniós szinten magas és növekvő azok aránya, akik szerint az EU-ban a dolgok rossz irányba mennek. (ŐM)


Kiosztotta a miniszter a BBC sztárját

A kormány tájékoztató kampányáról és a jogállamisági eljárásról kérdezték Szijjártó Pétert a BBC Hard Talk című műsorában. A kemény kérdéseiről ismert műsorvezető, Stephen Sackur egyebek mellett azzal vádolta meg a kormányt, hogy hazugságokkal kampányol, Szijjártó pedig emlékeztetette a műsorvezetőt a tényekre, például arra, hogy George Soros lobbistái saját bevallásuk szerint is meglepően gyakran találkoznak az Európai Bizottság tagjaival. A szintén brit The Guardian közben a Fidessszel kritikus skandináv politikusokat faggatott az Európai Néppártban kialakult feszültségről. Egy forrás azt mondta, Manfred Weber csúcsjelöltet aggasztja a pártcsaládon belüli kelet-nyugati törés. (ŐM)


Röviden

A holland rendőrség elfogott egy feltételezett terroristát a német határ közelében, aki a gyanú szerint merényletre készült – közölte tegnap az ANP helyi hírügynökség. A 48 éves férfit az értesülés szerint az Iszlám Állam támogatója, a groningeni otthonában tartott házkutatás során a rendőrség egy fegyvert és hozzá való lőszert talált elrejtve.

Állandósíthatják Németországban a menekültek „röghöz kötését”. A Deutschlandfunk német közszolgálati rádió közölte, hogy a hatóságok állandósítanák azt a szabályt, amely szerint előírhatják a menekülteknek, hogy hol lakjanak, és megtilthatják, hogy valamely településen lakóhelyet létesítsenek. Erről a szerdai ülésen fogadott el jogszabálytervezetet a szövetségi kormány.

Feltételezett szomáliai állampolgárságú kalózt fogtak el a német–osztrák határon – jelentették tegnap német lapok. A 24 éves férfit, aki menedékkérőként akart Németországba jutni Ausztria felől, azzal gyanúsítják, hogy 2010 decemberében részt vett német hajók elleni támadásokban. (HSz)