Ajánló

Salvini Sorosnak üzent: A kikötők zárva vannak

Különalkukkal akar áthidaló megoldásokat találni Angela Merkel kancellár, hogy rávegye a tagállamokat a Németországba irányuló migránsáradat visszafogására

Migrációs minicsúcsot tartottak Brüsszelben, ahol a német kancellár különalkukat helyezett kilátásba, előre borítékolva az európai megoldás hiányát. Róma intézkedései eközben egyre több kritikát kapnak.

Merkel 20180625
Régóta töri a fejét az összeurópai álláspont kialakításán Merkel és Juncker (Fotó: Reuters - Yves Herman)

Újabb kemény intézkedést jelentett be szombaton Matteo Salvini olasz belügyminiszter. „A civil mentőhajók elfelejthetik, hogy migránsokkal a fedélzetükön kiköthetnek Olaszország kikötőiben – figyelmeztetett a jobboldali Liga vezetője, hozzátéve – Véget akarok vetni az embercsempészek és maffiózók üzletének.” Bejelentésére közleményben reagált a Fidesz: a nagyobbik kormánypárt szerint Salvini helyesen teszi, hogy nem engedi kikötni a „Soros-hajókat”. „Az illegális migrációt segítő szervezetek a Soros-tervet hajtják végre, amikor gazdasági bevándorlók tömegeit szállítják Európába” – írták.

Nemcsak támogatói, kritikusai is akadnak Rómának, az olasz sajtó úgy fogalmazott, Giuseppe Conte kormányfő „diplomáciai háború” közepette érkezett a tegnapi migrációs minicsúcsra Brüsszelbe. Bírálta például az olasz gyakorlatot Madrid és Párizs is, Emmanuel Macron francia államfő pedig pont szombat reggel tárgyalt a spanyol kormányfővel. Közölte, a menedékjogi státussal bíró migránsokat elutasító EU-tagországokat pénzügyi szankciókkal kellene sújtani, a migrációs hullám pedig egyébként is csökkent, ma már csak politikai válságról beszélhetünk. Nem maradt el Róma válasza: Salvini arrogánsnak nevezte Macront, Luigi Di Maio kormányfőhelyettes pedig – aki a koalíció másik tagját, az Öt Csillag Mozgalmat képviseli – közölte, Macron azt kockáztatja, hogy országát Olaszország első számú ellenségévé teszi a migrációs kérdésekben. Spanyol részről pedig Salvinit érte bírálat, a politikus a Twitter-oldalán úgy rea-gált: „Ezek a Soros és társai által finanszírozott urak vegyék tudomásul, hogy az olasz kikötők le vannak zárva”.

Ilyen előzmények után tartották meg tegnap Brüsszelben a Jean-Claude Juncker bizottsági elnök által összehívott minicsúcsot, amelyet korábban Orbán Viktor jogsértőnek nevezett, és a V4-ek is bojkottáltak. A találkozón végül tizenhat állam- és kormányfő vett részt. Conte radikális váltást sürgető javaslatcsomaggal érkezett Brüsszelbe. Róma nem zárkózik el teljesen a máshonnan visszaküldött migránsok visszafogadásától, ám cserébe vagy a menedékkérők elosztását várja, vagy azt, hogy kiutasításuk ne csak őket terhelje. Conte a sajtónak azt mondta, strukturális megoldást javasol a menekültáradat szabályozására és kezelésére, hatékony és fenntartható módon.

Angela Merkel német kancellár a találkozó előtt azt mondta, a június 28-29-i uniós csúcsig nem várható áttörés a migrációs kérdésekben, ezért most két- vagy háromoldalú alkukkal próbálnak egymásnak segíteni, illetve áthidaló megoldást találni. Reményét fejezte ki, hogy az egyes EU-tagállamokkal már a napokban születhetnek olyan egyezségek, amelyek korlátozni fogják a Németország felé továbbvándorló menedékkérők számát. Hangsúlyozta: a kulcskérdés e tekintetben, hogyan lehet ezt tisztességesen és egymást kompenzálva megvalósítani.


Bécs katonákkal védené az EU határát

Úgy módosítaná az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex mandátumát Mario Kunasek osztrák védelmi miniszter, hogy rendőröket és katonákat is be lehessen vetni az EU külső határainak védelmére, akár afrikai országokban is. Kunasek, aki az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) politikusa, a német Welt am Sonntagnak azt mondta, hatékonyan kell felvenni a harcot az illegális migráció és az embercsempészet ellen. Párttársa, Heinz-Christian Strache alkancellár pedig az Österreich napilapnak azt mondta, a szintén FPÖ-s Herbert Kickl belügyminiszterrel fel vannak készülve arra az eshetőségre, hogy Bajorország a határairól visszafordítja a migránsokat. Mint mondta, Ausztria is ezt fogja tenni a határain, s minden érintett országnak ezt javasolja. Peter Pellegrini szlovák kormányfő a helyi közmédiának jelezte, ha Münchenből elindul a dominóeffektus, Pozsony is lépni fog, nehogy szlovák területre lépjenek a visszafordított migránsok. Hozzátette, nem örülne ennek, hiszen az osztrák határon átkelő szlovákok élete is nehezebb lenne.


Röviden

Három műveletben 769 embert mentettek ki a Földközi-tengerből a spanyol hatóságok a spanyol partok közelében – tudatták a spanyol tengeri mentők. Közben Joseph Muscat máltai miniszterelnök közölte, hogy egy embert átvettek a német Mission Lifeline nevű civil szervezet Lifeline nevű mentőhajójáról, amely sem Olaszországban, sem a szigetországban nem köthet ki, és mintegy 220 ember van a fedélzetén.

Luxembourgban találkoznak ma az uniós külügy- és védelmi miniszterek. Tárgyalnak egyebek ellett az európai unión belüli biztonsági és védelmi feladatokról, valamint a NATO-val kötött együttműködés terén elért különböző eredményekről.

Európában sorra kikerülnek a hatalomból azok a politikusok, akik a bevándorlás kérdésében nem hallják meg az emberek hangját – mondta tegnap Szájer József fideszes EP-képviselő a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Óriási eredménynek tartja, hogy Olaszország a sarkára állt, és véget vetett a tengerből kimentett bevándorlók befogadásának, amivel azt az üzenetet küldi az Afrikából és Ázsiából útra kelni akaróknak, hogy Európában vége a gazdasági bevándorlókat tárt karokkal váró politikának. Kiemelte továbbá, Brüsszel már nyolc éve támadja rágalmakkal Magyarországot, a vádak elhangzása után pedig alkalmat sem ad a védekezésre. Szájer szerint a brüsszeli baloldali politikusok a demokrácia legelemibb feltételeit sem teljesítik.