Ajánló

Orbán határvédelmet, Merkel kvótát akar

Harcban állunk, de jól állunk – mondta az uniós csúcsra érkezve a magyar kormányfő, aki a Brexitről szóló egyeztetésen is hazánk érdekeit hangsúlyozta

A nemzeti szuverenitás jelentőségét hangsúlyozta a Frontex átalakításával kapcsolatban Orbán Viktor kormányfő Brüsszelben, a német kancellár azonban a kvótáról is beszélni akar.

Orbán 20181018
Orbán Viktor Havasi Bertalan és Várhelyi Olivér uniós nagykövet társaságában (Fotó: MTI - Miniszterelnöki Sajtóiroda - Szecsődi Balázs)

Tegnap a Brexitről, ma pedig elsősorban a migrációról és a belső biztonságról egyeztetnek az uniós állam- és kormányfők az Európai Tanács brüsszeli ülésén. Hazánkat Orbán Viktor kormányfő képviseli, aki még tegnap, a repülőtérre tartva Facebookon üzent: az Európai Bizottság javaslataival szemben Magyarország határait magyar katonák és rendőrök fogják védeni, és az ország semmilyen betelepítési programot nem fogad el. „Továbbra is el akarják venni tőlünk a határvédelemhez fűződő jogunkat, illetve ők akarják megmondani, kik tartózkodhatnak Magyarországon és Európa többi országában” – nyomatékosította. A munkavacsorára érkezve újságíróknak a migrá­cióval kapcsolatban úgy fogalmazott: „harcban állunk, de jól állunk”. Az esti egyeztetés témáját, a Brexitet illetően azt mondta, bonyolult a helyzet, de minden tőlük telhetőt megtesznek a fair megállapodás eléréséért, a magyarok érdekeit helyezik előtérbe. „Olyan Brexit kell, amely az Egyesült Királyságban dolgozó magyaroknak megfelel” – tette hozzá. A miniszterelnököt többen kérdezték arról is, hogy kizárják-e a Fideszt az Európai Néppárt (EPP) jobbközép pártcsaládból, amiért az Európai Parlament kezdeményezésére jogállamisági eljárás indult hazánk ellen. Orbán Viktor azt mondta, „mi vagyunk a Néppárt”.

Orbán Viktort igazolta Joseph Daul EPP-elnök is. Az MTI tudósítása szerint sajtóértekezletén Daul arról számolt be, hogy délután komoly vitát fognak folytatni a konzervatív erőket összefogó pártcsaládon belül a magyarországi helyzetről és Orbán Viktor kormányfőről, amelyben mindenki elmondhatja a véleményét, és utána meglátják, hogyan fognak lépni a nemzeti tagpártok. Kiemelte, hogy az EPP alapokmányának értelmében legalább öt különböző országból hét tagpárt kezdeményezheti bármely másik tag kizárását, azonban eddig még egyetlen hivatalos levelet sem kapott ez ügyben. „Mint tudják, mindig is barátja voltam Orbán Viktornak, mindig megvédtem őt. De kötelességem védeni, a jogállamiságot, az akadémiai szabadságot, az emberi jogok tiszteletét, a szabad civil társadalmat is” – tette hozzá.

Angela Merkel német kancellár a munkavacsorára érkezve arra utalt, a magyar kormányfőétől eltérő prio­ritásai vannak a migráció kezelését illetően. A menekültügyi rendszerrel és a közösség határ- és partvédelmi szervezetének, a Frontexnek a reformjával kapcsolatban Merkel kiemelte: „együtt akarunk jobbá válni a külső határ védelmében” és az elutasított menedékkérők hazajuttatásában, ezért tárgyalnak majd a Frontex „megerősített mandátumáról”, de erről „nagyon eltérő véleményen vannak az egyes tagállamok”. A menekültek „méltányos elosztásának” ügyében még azt sem sikerült elérni, hogy tárgyaljanak róla az Európai Tanácsban, ezért ez továbbra is „megoldatlan téma marad” – mondta a német kancellár.

A Brexittel kapcsolatban Merkel azt hangsúlyozta, továbbra is van esély arra, hogy még időben sikerül jó és tartós megállapodást kötni. Aláhúzta: a Brexitről folytatott tárgyalásokon mindig világosnak kell lennie, hogy az EU nem kíván ugyan nehézségeket, de egyértelművé akarja tenni a különbséget az EU-tagság és az EU-val a közösségen kívüli, harmadik országként fenntartott partneri kapcsolat között.

„További erős munkával lehetséges a brit kilépési megállapodás elérése, amelyre akár a következő napokban, vagy hetekben sor kerülhet” – fogalmazott Theresa May brit kormányfő. Michel Barnier uniós főtárgyaló pedig azt mondta, sokkal több időre van szükség a megállapodás eléréséhez. „Éjt nappallá téve rengeteget dolgoztunk az elmúlt hetekben a brit delegációval együtt annak érdekében, hogy átfogó egyezségre jussunk. De folytatjuk a munkát a következő hetekben is, nyugodtan és türelmesen” – jelentette ki.


Röviden

A megkérdezett európaiak 68 százaléka hasznos dolognak tartja hazája uniós tagságát, ami a legmagasabb arány az elmúlt 35 évben – derül ki az Eurobarometer szerdán közzétett kutatásából. Magyarországon a lakosság 7 százaléka tartja rossz, 60 százaléka jó dolognak az uniós tagságot, ez utóbbi egy év alatt tízszázalékos növekedés.

Mindössze Manfred Weber néppárti EP-frakcióvezető és Alexander Stubb volt finn miniszterelnök jelentette be indulását a határidő szerdai lezárultáig az Európai Néppárt (EPP) úgynevezett csúcsjelölti tisztsé­géért, amelyről a párt november 7–8-i helsinki kongresszusán döntenek.

A migráció kérdésében Líbia számára a déli határainak megerősítése elsődleges – jelentette ki szerdán Mohammed Táher Sziala líbiai külügyminiszter Bécsben, ahol osztrák kollégájával, Karin Kneissllel találkozott. Elmondta, nem valószínű, hogy idén megtartják a választásokat Líbiában. (UT)