Ajánló
„Orbán dönti el, hogy marad-e”
Manfred Weber szerint a magyar kormányfőn múlik a Fidesz tagsága, Silvio Berlusconi kijelentette, hiba lenne kizárni a magyar pártot,a számítások szerint pedig nincs is meg az ehhez szükséges többség
„Orbán Viktor dönti el, hogy a Fidesz melyik pártcsalád tagja legyen. Ez az ő döntése. Senkit sem kényszerítünk maradásra. A Fidesz maradhat, de az EPP közös elveken és értékeken alapul, és mindenki maradhat, aki osztja ezeket az elveket (…), aki pedig nem, az távozhat, vagy ki kell őt zárni” – erről beszélt újságírói kérdésre az Európai Néppárt (EPP) varsói kihelyezett vezetőségi tanácskozásán tegnap Manfred Weber, a pártcsalád frakcióvezetője és csúcsjelöltje. A bajor politikust arról is kérdezték, hogy a magyar kormányfő vasárnap Lengyelországba látogat – ez azért érinti Webert, mert többször is felmerült, hogy az EPP helyett a Fidesz a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) reformkonzervatív frakciójához, az ECR-hez csatlakozzon. Weber azt mondta, „ha úgy alakul, hogy nekünk valami új dolgot kell indítanunk Európában, és lehet, hogy ennek a vitának ez lesz a vége, hogy a helyünk végül is nem a Néppártban van, hanem azon kívül – bár én inkább a Néppárt átalakítását, megreformálását szeretném elérni, például, hogy helye legyen benne a bevándorlásellenes erőknek is, mint amilyen mi vagyunk –, (…) akkor nyilván az első hely, ahol tárgyalni fogunk, az Lengyelország”.
Tegnap este a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) párt közleményben tudatta, hogy Silvio Berlusconi pártelnök felhívta telefonon Orbán Viktor miniszterelnököt, és megerősítette, hogy azFI nem szavazza meg a vezető magyar kormánypárt, a Fidesz kizárását. Az FI közleménye alapján „hosszú és szívélyes” beszélgetés során a korábbi olasz miniszterelnök közölte Orbán Viktorral: „Mindig védtelek és mindig melletted fogok állni”. Berlusconi emellett azt tanácsolta a kormányfőnek, fogadja el az EPP kéréseit. Szerinte ugyanakkor a Fidesz kizárása „nagy politikai tévedés” lenne. Megjegyezte: „meggyőződésem, az EPP missziója és egyben ereje is az, hogy az összes olyan liberális és demokratikus erőt összefogja, amelyek alternatívát képviselnek a baloldallal szemben”. Michaela Biancofiore, a FI képviselője szerint a Fidesz kizárása „az egységes Európát szétzülleszteni akaró erőket” támogatná.
Ahogyan arról lapunk is beszámolt, kilenc ország tizenkét néppárti tagpártja kezdeményezte a Fidesz kizárását. Az EPP európai parlamenti frakciójában ezeknek a pártoknak összesen 37 mandátuma van, külön-külön jellemzően 1-5 tagjuk van, míg a Fidesznek most 12, a következő ciklusban pedig várhatóan 13-14. Ezeket az erőviszonyokat fontos szem előtt tartania a várhatóan több tucat mandátumot vesztő EPP-nek. A kizárásról ugyanakkor nem a frakció fog szavazni, hanem a pártcsalád választmánya, a political assembly. A Politico brüsszeli hírlevele tegnap sorra vette az ottani erőviszonyokat. A választmányban 56 pártnak 262 szavazata van. A kizárást követelő 12 pártnak 47 szavazata van, míg a „nyíltan Orbán-párti tábornak” húsz. Ehhez jön még a Hajrá Olaszország, amely öt szavazattal rendelkezik a néppárti választmányban, így Berlusconi tegnap esti bejelentésével a biztosan Orbán mellett szavazók száma a testületben 25-re emelkedett.
Tegnap este egyébként a Demokraták az Erős Bulgáriáért kispárt is csatlakozott a kizárást kérvényezőkhöz, nekik az EP-ben és a választmányban is 1-1 szavazatuk van.
A pártok zöme egyelőre nem foglalt egyértelműen állást, sok múlik például a németeken, akiknek 26 mandátumuk van. A kizáráshoz többség, 132 szavazat kell.
Kritizálta egyébként a magyar kormány információs kampányát tegnap Günther Oettinger német néppárti EU-biztos is egy lipcsei fórumon. A politikus szerint Jean-Claude Juncker tiszteletreméltó elnöke az Európai Bizottságnak, George Soros pedig „olyan szponzor, aki sokat tett Európáért”. Az Európai Zöld Párt egyébként a napokban indította el európai parlamenti választási kampányát, és egyik csúcsjelöltjük, a holland Bas Eickhout azt mondta, akkor tudják támogatni majd Man-fred Weber európai bizottsági elnökségét, ha pártja nem jobbra tolódik, hanem középre.