Ajánló

Orbán: Felértékelődik Közép-Európa gazdasága

Meg kell nyerni a többségi nemzetet a külhoni magyarokat érintő gazdaságfejlesztéseinkhez, de nem szabad feladni az etnikai alapú politikát – mondta a miniszterelnök

A Kárpát-medencei és a régiós helyzetet is értékelte Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) 17., zárt ülésén Budapesten. Az esemény zárónyilatkozatát egyébként mindeddig példátlan egyetértésben fogadták el a résztvevők.

Semjén Zsolt 20181117
Semjén Zsolt (balra) a belpolitikai ellentétek dacára létrejött konszenzust méltatta (Fotó: Bodnár Patrícia)

A Várkert Bazárban határon túli és magyarországi prominensek részvételével megtartott Máért-ülésen Orbán Viktor miniszterelnök kifejtette meglátásait a hazai, regionális és európai állapotokról. A zárt ülésen Orbán közölte, hogy a V4-ek és Németország közötti áruforgalom duplája a francia–németnek, ami az előbbi tengely fontosságát mutatja, és hogy valóban Közép-Európa és a Kárpát-medence a gazdasági növekedés motorja Európában; ennek felértékelődése szerinte csak folytatódik Montenegró, Macedónia és Szerbia EU-csatlakozásával.

A kormányfő szerint ugyanakkor a magyar–horvát kapcsolatokra árnyékot vet a Mol-vita, amelyet nem lenne szerencsés államközi szintre emelni, ugyanakkor bejelentett egy horvát–magyar államközi találkozót, és felvetette a horvát Szlavóniában és a hazai Dél-Baranyában megvalósítható gazdaságfejlesztési programot. Szlovénia kapcsán Orbán kiemelte: Marjan Sarec miniszterelnök támogatja az ENSZ migrációs csomagját, hazánk pedig a koperi kikötőfejlesztés helyett Trieszttel kezd kikötőszerzési és -beruházási tárgyalásokat.

A kormányfő beszélt az elszakított országrészek helyzetéről. Erdély kapcsán rámutatott, hogy a megtérülő gazdaságfejlesztési programokhoz meg kell nyerni a többségi nemzetet is. Arról is beszélt, hogy amikor nemrég Romániát „suhintotta meg” az EP jogállamisági aggályok miatt, a magyar kormánypárt azért állt ki Bukarest mellett, hogy a román kormánypárt korábbi, hazánk melletti kiállását viszonozza.

A Felvidék kapcsán megjegyezte, hogy egy Híd formájú tüske van a körmük alatt, és hogy életveszélyes elhagyni az etnikai alapú politikai képviseletet. Szerbia részéről elismerőleg szólt a történelmi megbékélésről és a Vajdaság kulturális autonómiájáról.

Orbán Ukrajna kapcsán közölte: folytatjuk Kijev euroatlanti integrációjának bojkottját a minden tűréshatáron túlmenő politikájuk, a szavahihetőségük hiánya és a zátonyra futott tárgyalások miatt. A májusi EP-választások az uniós lakhely nélküli magyarok szavazati jogának megadásával összmagyar szavazás lesz – mondta. A miniszterelnök a demográfiai kihívások kapcsán közölte: Bécstől nyugatra a helyzet reménytelen és visszafordíthatatlan.

Orbán a nap folyamán ugyancsak a Várkert Bazárban Beata Szydlo lengyel miniszterelnök-helyettessel is egyeztetett, Áder János államfő pedig fogadást adott a Máért résztvevőinek a Sándor-palotában.

A rendezvényt záró sajtótájékoztatón Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes örömmel jelentette be, hogy a rendezvény zárónyilatkozatát szokatlan egyetértésben fogadták el a résztvevők, csak a DK bojkottálta az eseményt. A pártok is reagáltak: a KDNP a külhoni magyarság gazdasági támogatását méltatta, az MSZP a hiteles magyar parlamenti képviselet kérdését feszegette, az LMP pedig a politikai konszenzus fontosságát hangoztatta a határon túli magyarok ügyében.


Alig csomagolt ki a nagykövet, máris bekérették

Tiltakozott Kijev Orbán Viktor miniszterelnöknek és Semjén Zsolt kormányfő-helyettesnek csütörtökön a Magyar Diaszpóra Tanács ülésén elhangzott szavai miatt, és bekérette a szerdán érkezett új magyar nagykövetet. Az ukránok kifogásolták például, hogy Orbán nem lát esélyt a jelenlegi vezetéssel való együttműködésre, Semjén pedig a kárpátaljai magyarok elüldözését emlegette.