Ajánló

Optimista nyilatkozatok a Korea-csúcsról

Három-négy héten belül létrejöhet Donald Trump és Kim Dzsongun várva várt tanácskozása, Szöul és Washington közös stratégiát követ a félsziget jövőjével kapcsolatban

A koreai rendezés főbb szereplői derűlátóan nyilatkoznak a béke és az atommentesítés esélyeiről. Donald Trump néhány héten belül találkozik Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel, s hálás Szöul közreműködéséért a találkozó létrejöttében. Már a phenjani sajtó is atommentesítésről ír.

Korea
Kim Dzsongun és Mun Dzsein: kéz a kézben a történelmi csúcstalálkozón (Fotó: Reuters/Korea Summit Press)

Kim Dzsongun észak-koreai vezető a pénteki panmindzsoni csúcstalálkozón ígéretet tett arra, hogy Észak-Korea májusban végleg bezárja phungeri nukleáris gyakorlóterét, a létesítmény felszámolása nyilvánosan, amerikai és dél-koreai biztonsági szakértők és újságírók jelenlétében zajlik majd. Erről Jun Jon Csan dél-koreai elnöki szóvivő számolt be vasárnapi sajtótájékoztatóján. Egyúttal elutasította azokat a vádakat, amelyek szerint Kim azért egyezett bele az atomterep felszámolásába, mert az egyébként is működésképtelen. Jun szerint a találkozón az északi vezető szó szerint azt mondta: „dacára a szembenállásomnak az Egyesült Államokkal, az emberek látni fogják, hogy nem az a fajta ember vagyok, aki képes atomcsapásokat mérni Dél-Koreára, a csendes-óceáni térségre vagy Amerikára!” Hozzátette, hogy Kim azt is mondta, ha Phenjannak és Washingtonnak sikerül egymás iránti bizalomra épülő kapcsolatokat teremtenie, Észak-Korea lemondhat az atomfegyverekről, és a gazdasági fejlődésre tud összpontosítani, javítva ezzel saját polgárainak életét.

Donald Trump amerikai elnök szombaton Michiganben arról beszélt, három-négy héten belül találkozik Kimmel. A CBS hírtelevízió szerint Mongóliában vagy Szingapúrban találkozhatnak. A Fehér Ház szombati közlése szerint Trump telefonon megvitatta Mun Dzsein dél-koreai elnökkel az előző napi csúcstalálkozót. Az amerikai elnök megköszönte szöuli kollégájának a legmagasabb szintű amerikai-észak-koreai tárgyalások előkészítéséért tett, Washingtonnal összehangolt erőfeszítéseit. A két politikus egyetértett abban, hogy Észak-Korea számára „a békés és derűs jövő” csak a Koreai-félsziget „teljes, hiteles és visszafordíthatatlan” atommentesítése után jön el. Trump szombaton a Phenjan irányába némileg szkeptikus Abe Sindzó japán kormányfővel is beszélt fél órát telefonon. Tokiói közlés szerint üdvözölték a Korea-közi csúcstalálkozót, amely szerintük az atommentesítés javára válik, és történelmi lépés az északkelet-ázsiai béke és stabilitás megteremtésének irányába.

„Új mérföldkőnek” és fordulópontnak nevezte Szöul és Phenjan kapcsolatában a csúcstalálkozót a KCNA észak-koreai állami hírügynökség. „A közös cél a Koreai-félsziget teljes atommentesítése az atomfegyverekről való lemondással” – fogalmazott a KCNA. Hírügynökségek rámutatnak arra – írta az MTI –, hogy a phenjani központi sajtóorgánumok híreiben nemigen szokott megjelenni az „atommentesítés” kifejezés, s bár ez szerepelt a csúcstalálkozó zárónyilatkozatában, maga Kim Dzsongun nem tett bejelentést arról, hogy országa lemond az atomprogramról. Az állami médiában megjelentek ugyanakkor valós elkötelezettségre utalnak. Eközben az észak-koreai Munkapárt hivatalos lapja, a Rodong Sinmun terjedelmes, 61 fotós riportban számolt be az eseményről.


Erős jelzést kapott Teherán

Jiszráel Kac izraeli hírszerzési miniszter szerint a Koreai-félsziget atommentesítésére tett ígéret megerősíti Donald Trump amerikai elnök helyzetét, aki újratárgyalná az Iránnal 2015-ben megkötött nukleáris megállapodást. A Reutersnek elmondta, „rengeteg bizonyítékuk” van arra, hogy Teherán és Phenjan együttműködik a rakétatechnológia fejlesztésében. „Remek dolognak tartom, ha az észak-koreaiak kiszállnak az atomüzletből” – fogalmazott. Eközben Ádel al-Dzsubeir szaúd-arábiai külügyminiszter is hasonlóan nyilatkozott: Rijád támogatja az iráni nukleáris megállapodás javítását célzó erőfeszítéseket, álláspontja szerint teljesen meg kellene tiltani az urándúsítást. Dzsubeir azt javasolta: vessenek ki további szankciókat Iránra, mert ballisztikus rakétaprogramjával sérti a vonatkozó nemzetközi döntéseket.


Röviden

Kim Dzsongun a panmindzsoni Korea-közi csúcstalálkozón azt mondta, hogy bármikor kész tárgyalni Japánnal – írta tegnapi közleményében a szöuli elnöki hivatal. Abe Sindzo japán kormányfő korábban jelezte, tárgyalna Kimmel, Mun Dzsein dél-koreai elnök pedig vállalta a közvetítő szerepet.

Irán üdvözölte a Korea-közi csúcstalálkozó eredményeit szombaton, egyúttal viszont arra figyelmeztetett: az Egyesült Államok megbízhatatlan szereplő, így nem méltó rá, hogy beleszóljon az enyhülési folyamatba. Bahram Gasszemi külügyi szóvivő szerint kétoldalú közeledésre van szükség, külföldi országok beleszólása és provokációi nélkül.

Mun Dzsein dél-koreai elnök telefonon tájékoztatta a Korea-közi csúcstalálkozó eredményeiről Vlagyimir Putyin orosz államfőt, aki megerősítette készségét a Szöul és Phenjan közötti együttműködés támogatására – közölte vasárnap a Kreml. Putyin és Mun pozitívan értékelték a találkozón kötött megállapodásokat, főleg az atommentesítésre vonatkozót.

„Mindig rosszfiúnak állították be, de egyetlen mesterfogással a nap hőse lett mindenki számára, a bálványom lett ez a Kim” – nyilatkozta az észak-koreai vezetőről Rodrigo Duterte fülöp-szigeteki elnök. „Szeretetre méltónak látszik, rém jópofa és nagyon simulékony” – mondta Duterte, és reményét fejezte ki, hogy Kim ilyen is marad.