Ajánló

Migrációs csúcs

Négy európai uniós ország vezetői afrikai államok bevonásával tárgyaltak Párizsban, Antonio Tajani szerint hatmilliárd euró megoldaná a gondokat

Az afrikai országok bevonásával tárgyaltak négy nagy európai uniós tagállam vezetői a migrá­ciós helyzetről és az Emmanuel Macron francia elnök által kezdeményezett ellenőrző pontokról Afrikában, a „hotspotokról”.

Merkel-Macron
Merkel és Macron afrikai országokkal közösen rendezné a bevándorlási helyzetet (Fotó: Reuters/Charles Platiau)

Migrációs csúcstalálkozót tartottak hétfőn Párizsban, Emmanuel Macron francia államfő meghívására. A francia elnök vendége volt Angela Merkel német kancellár, Paolo Gentiloni olasz és Mariano Rajoy spanyol kormányfő, valamint Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főbiztosa mellett Mahamadou Issoufou nigeri és Idriss Deby csádi elnök, valamint Fájez esz-Szarrádzs líbiai miniszterelnök is. Brüsszeli források a Reuters hírügynökségnek a csúcs előtt azt mondták, hogy a párizsi találkozó célja „összefogni és megerősíteni az európai támogatást a migránsok helyzetének javításához a származási országokban és végig a migrációs útvonalakon, valamint a segítséget az önkéntes visszatéréshez és azok beilleszkedését, akiknek nemzetközi védelemre van szükségük”.

 „Mielőbb konkrét akciókat szeretnénk látni azért, hogy az elvándorlásra jelentkezőknek legyenek alternatíváik, és többé ne Európáról álmodozzanak. Pénzügyi eszközöket fogunk kérni és több támogatást a biztonsági területen. Több ellenőrző és biztonsági pontot kell felállítanunk” – mondták  nigeri források. „A hotspotokról tett bejelentés abszurd volt, sem Csádot, sem Nigert nem tájékoztatták előre” – mondta egy afrikai forrás a Reutersnak a francia elnök által szorgalmazott afrikai ellenőrző állomásokról.

A találkozó előtt Macron külön megbeszélést folytatott a meghívott afrikai vezetőkkel a hotspotok felállításáról, ahol elválasztanák egymástól a gazdasági bevándorlókat és a menekülteket, és előbbieket megakadályoznák a továbbutazásban – jelentette az ANSA olasz hírügynökség. A francia elnök Angela Merkel német kancellárral is egyeztetett a tárgyalások előtt, Rómában pedig az olasz belügyminisztériumban zajlottak megbeszélések Csád, Líbia, Mali és Niger képviselőivel. A római találkozón a határellenőrzések szigorításáról, egy magas szintű biztonsági erő felállításáról és a nemzetközi szervezetek szerepvállalásáról esett szó. Az ANSA szerint Olaszország a migrációs áradatot megállító lépéseket készít elő.

„Európa hatmilliárd eurót adott Törökországnak, hogy lezárja a balkáni útvonalat. Eljött a pillanat, hogy ugyanezt tegye Líbiával” – mondta Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke a La Repubblica olasz lapnak hétfőn.


Röviden

Az osztrák rendőrség keresi azt az embercsempészt, aki szombaton rendőrök közé hajtott, majd elmenekült – közölte Alsó-Ausztria rendőrsége. A gyanúsítottat szombaton az A4-es autópályán azután akarták igazoltatni, hogy az autóból tizenhat pakisztáni férfi szállt ki. A rendőrök nem sérültek meg.

Fegyvert használtak a román határrendészek hétfőn egy illegális migránsokat szállító jármű megállítására, két migráns és egy rendőr megsebesült. Az egyenruhások a Temes megyei Denta közelében ellenőrizték a járműveket. Két gépkocsi nem állt meg, nekihajtottak a hatóságok gépkocsijának, majd elhajtottak. Az egyik autót sikerült megállítani, a másik elmenekült.

A tervek szerint 2020-ig biztosan folytatódik a katonai járőrözés Bel­gium közterein – közölte Marc Thys vezérőrnagy a De Standaard című lapnak adott interjúban.


Terrorfenyegetettség
Líbia óva intette az uniót

Az Iszlám Állam terroristái ismét egyre nagyobb számban vegyülnek az Euró­pa felé igyekvő migránsok közé a líbiai egységkormány miniszterelnöke szerint. Fájez esz-Szarrádzs úgy véli, ennek az az oka, hogy a migránsok szabadon tudnak mozogni az unión belül, miután Európában partot értek. A kormányfő szerint ezért az EU-nak jobban kellene védenie a belső határokat. Javasolta azt is, hogy ez unió kezdjen el nagyobb nyomást gyakorolni az afrikai országokra, hogy fogadják vissza a kitoloncolt gazdasági bevándorlókat. Fájez esz-Szarrádzs hozzátette, hogy Brüsszelnek több segítséget kell nyújtania az embercsempészek elleni küzdelemben. Líbia ugyanis az elmúlt hónapokban nagyobb hatékonysággal segít az Európa felé tartó migránscsónakok feltartóztatásában és a nem kormányzati civil szervezetek hajóinak ellenőrzésében, ám Olaszország és Líbia egyedül nem tudja megoldani a gondokat.
(SzH)