Ajánló
Mégis terrorcselekmény lehet
Elengedték az utrechti támadás két gyanúsítottját a háromból
A nyomozást végző hatóságok közölték: a feltételezést erősíti az elkövetés módja, valamint egy levél feljegyzései, amelyet a gyanúsított bérelt autójában találtak. Egyelőre sok a kérdés és a feltételezés az indítékot illetően, ezért más lehetséges motivációt sem zárnak ki – mondták, és nincsenek arra utaló jelek, hogy kapcsolat van a török származású elkövető és az áldozatok között. A vizsgálatok folytatódnak – tették hozzá. A holland sajtó úgy tudja, az elkövető a bérelt autót meneküléshez akarta használni egy tervezett támadás elkövetése esetén. Az autóban talált idegen nyelvű szövegben pedig nagy betűkkel Allah neve szerepelt. A hollandiai városban hétfőn délelőtt elkövetett támadásnak a három halott mellett öt sebesültje is van. A támadót, a 37 éves, török származású Gökmen Tanist őrizetbe vették. Elengedtek ugyanakkor két másik gyanúsítottat tegnap, mert Jan van Zanen utrechti polgármester beszámolója szerint kiderült, hogy semmi közük a bűncselekményhez. A holland hírforrások keddre virradóra közölték, hogy elfogták a támadás harmadik gyanúsítottját is, de a polgármester elmondta, hogy már csak Gökmen Tanist tartják fogva.
Még hétfő este egyébként Recep Tayyip Erdogan török elnök bejelentette, hogy a török hírszerzés is vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a támadásnak személyes okai voltak vagy terrorcselekmény történt.
Bosszú és gyűlölet elleni fellépés
Bosszút fogadott az Iszlám Állam az új-zélandi Christchurchben elkövetett pénteki tömeggyilkosságért. A terrorcsoport egyik szóvivője azt is hangoztatta, hogy a szervezet nem szenvedett vereséget Szíriában. Eközben több mint 350 imám, muszlim vallástudós és muszlim közösségi vezető az iszlamofóbia és az idegengyűlölet elleni fellépésre szólította fel a nyugati kormányokat és médiumokat a The Guardian című brit lapnak címzett levélben. Az aláírók szerint „Véget kell vetni az erőszak értelmetlen ördögi körforgásának”, és az ellenérzést gátlástalan politikusok és médiaorgánumok szítják. Recep Tayyip Erdogan török elnök a halálbüntetés visszaállítását sürgette az országban. (UT)