Ajánló

Megfojthatták a szaúdi újságírót

Beismerte Rijád, hogy Hasogdzsi a konzulátuson halt meg, egy forrás balul sikerült titkosszolgálati akcióról beszélt

Beismerte Szaúd-Arábia, hogy Dzsamál Hasogdzsi ellenzéki újságíró meghalt dulakodás közben a közel-keleti monarchia isztambuli főkonzulátusán. A szaúdi főügyészség szerint az október 2-án eltűnt ellenzéki újságíró összetűzésbe keveredett a konzulátuson tartózkodó személyek egy csoportjával.

A főügyészség jelezte, hogy folytatódik a nyomozás, tizennyolc szaúdi állampolgárt őrizetbe vettek az üggyel kapcsolatosan, és eltávolították posztjáról a titkosszolgálat helyettes vezetőjét. Rijád „mélységes sajnálatát” fejezte ki a történtek miatt. Az ügyet vizsgáló bizottság, amelyet Mohamed bin Szalmán trónörökös vezet majd, egy hónapot kapott, és lehet, hogy a titkosszolgálatok átszervezésére is sor kerül.

Egy nevét nem vállaló szaúdi kormánytisztviselő a Reuters hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy Hasogdzsi halálához fojtófogás vezetett. A tisztviselő szerint az Isztambulba érkezett tizenöt fős csapatnak kellett volna meggyőznie Hasogdzsit a hazatérésről, és egy ideig fogva is tarthatták volna. De amikor az újságíró üvöltözni kezdett velük, a csoport tagjai ennek megakadályozása közben „szándékuk ellenére véletlenül megölték”.

Donald Trump amerikai elnök ellentmondó nyilatkozatokat tett: péntek este a Fehér Ház közleményben tudatta, hogy „szomorúsággal tölti el” Hasogdzsi halála. Az elnök „jelentős lépésnek” nevezte a szaúdi beismerést, és válaszlépések kidolgozását ígérte a kongresszussal együttműködve, de nem kívánja felfüggeszteni a fegyvereladásokat. Szombaton már arról beszélt, hogy nem elégedett Rijád magyarázatával.

„Nagy aggodalommal figyeljük a rijádi kormánnyal szemben kritikus emberek helyzetét. Ez az ügy csak a „horror csúcsa” – hangsúlyozta Karin Kneissl, az EU soros elnökségét betöltő Ausztria külügyére, kiemelve, hogy egy ilyen súlyos ügy nem maradhat következmények nélkül. Átfogó vizsgálatot, és a bűnösök megbüntetését követelte a holland, brit, a német, a francia és a brit kormány is, Ausztrália pedig egy befektetési csúcstalálkozót is lemondott Szaúd-Arábiával.