Ajánló
Megegyezett az unió a Brexit elhalasztásáról
Tusk szerint minden lehetőség nyitva marad április 12-ig, Macron tiszteletben tartaná a britek akaratát, de úgy véli, az EU nem maradhat a kilépés okozta káosz túsza
Amennyiben a londoni alsóház jövő héten elfogadja a kétszer már leszavazott kiválási megállapodást, a jelenlegi március 29. helyett idén május 22. lenne a brit uniós kilépés új határideje – áll az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozójának első napján elfogadott zárónyilatkozatban. Újabb elutasítás esetén a szigetország április 12-ig továbbra is az EU tagja maradna, de addig jeleznie kellene, hogy mik a szándékai a továbbiakban – írta az MTI. Szakemberek szerint Londonnak eddig kellene döntenie, hajlandó-e részt venni a május végi európai parlamenti választásokon. Ha igen, akkor jöhetne egy hosszabb kiterjesztés, ha viszont nem, akkor rendezetlenül válna ki az Egyesült Királyság. A bennmaradó tagállamok leszögezték, hogy nem tárgyalható újra a Brexit-megállapodás.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcs pénteki zárónapján közölte, hogy április 12-ig minden lehetőség nyitva marad: a rendezett kiválás, a hosszú halasztás vagy akár a kilépés visszavonása. May üdvözölte a döntést, pénteken pedig visszatért Londonba, ahol szavai szerint azonnal nekilátott a munkának, hogy meggyőzze a képviselőket a ratifikálásról. Az észak-írországi protestáns DUP párt szerint a Brexit halasztása megalázó.
Angela Merkel szintén pénteken elmondta, április 12. előtt újra találkoznak az uniós vezetők a brit kormányfővel. A német kancellár szerint az EU-nak a szabályozatlan Brexit megakadályozására és jogbiztonságra van szüksége az EP-választások kapcsán. Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy tiszteletben kell tartani a brit nép akaratát, amellyel a Brexit mellett foglalt állást, de tiszteletben kell tartani az EU egységét is, az unió nem maradhat a Brexit túsza. Aláhúzta: „nem tehetjük, hogy addig szavaztatjuk meg az embereket, ameddig nem nekünk megfelelő eredmény születik”.
Orbán Viktor a Financial Times szerint a csütörtöki ülésen azt mondta, nagy a valószínűsége a megállapodás nélküli kilépésnek. Nigel Farage, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) volt elnöke pedig közösségi oldalán azt írta, az uniós vezetők megállapodásával a nemzeti megaláztatás nemzetközi megaláztatássá vált.
Sajtóértesülések szerint az EU tagállamai között megoszlanak a vélemények arról, hogy végleges-e a brit kilépés április 12-i dátuma, amennyiben a britek ismét elutasítják a kiválási szerződést, valamint hogy az ország részt vegyen-e az EP-választáson.