Ajánló
Lebukott az Európai Bizottság
Hiába bizonygatták az ellenkezőjét, egy kiszivárgott dokumentum szerint kötelezővé tennék az ENSZ-paktumot

A lapunk birtokába került véleményt – amelyről elsőként a közmédia számolt be – Lucio Gussetti, az Európai Bizottság Jogi Szolgálatának igazgatója jegyzi. A rendkívül szűk körben terjesztett, 53 pontos dokumentum az ENSZ Globális Migrációs Csomagja (GCM) elfogadásának jogi hatásait vizsgálja. A csomagot tavaly decemberben fogadta el az ENSZ Közgyűlése, ám mások mellett kilenc uniós tagállam sem írta azt alá. Az ENSZ, valamint az Európai Bizottság részéről is hónapok óta azt hangsúlyozzák, hogy a GCM nem kötelező érvényű.
A GCM jogi hatásaival foglalkozó titkos dokumentum eleve valótlanságot állít azzal, hogy az ENSZ Közgyűlésében az unió képviselői a tagállamok nevében tárgyaltak volna, hiszen Magyarország például soha nem járult hozzá közös állásponthoz a paktumról szóló vita során. A Jogi Szolgálat véleménye egyértelműsíti, hogy – minden korábbi állítással szemben – a GCM elfogadása jogi hatásokat von maga után az EU jogrendjében.
A jogi vélemény egyebek mellett hivatkozik a Lisszaboni Szerződésre is, amely kimondja, hogy az EU-nak figyelembe kell vennie az ENSZ keretei között elfogadott célkitűzéseket. Arra a következtetésre jut, hogy a GCM jogi hatással bír, mivel határozottan képes befolyásolni az EU által elfogadott jogszabályok tartalmát. Végül pedig kimondja azt is, hogy a tagállamoknak meg kell könnyíteniük az unió célkitűzéseinek elérését, beleértve a GCM végrehajtását is.
„Az Európai Bizottságon belül folyamatosan sokféle feljegyzés készül az összes szakpolitikai területen. Ezek a belső anyagok semmiképpen nem képviselik a bizottság hivatalos álláspontját” – írta hétfői közleményében a brüsszeli testület, hozzátéve – „a migrációról szóló globális megállapodás jogilag nem kötelező erejű”.
Szájer József: Fake news a javából
„Nem kifütyültek, hanem megtapsoltak a Néppárt frakcióülésén. És nem azt javasoltam, hogy a Fidesz lépjen ki, hanem hogy maradjon benn” – cáfolta Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezető-helyettese az atv.hu-nak nyilatkozva a 444.hu értesülését. Utóbbi portál ugyanis azt írta, értesüléseik szerint a magyar politikus olyan rossz fogadtatásban részesült az EPP eheti strasbourgi frakcióülésén, hogy telefonon azt javasolta Orbán Viktor kormányfőnek, mielőbb lépjenek ki a pártcsaládból. „Fake news a javából” – fogalmazott Szájer az atv.hu-nak, hozzátéve, az egyik legnagyobb tapsot ő kapta, szóval „mint a jereváni viccben”, épp az ellenkezője igaz a 444.hu hírének. (ŐM)
Röviden
Gyurcsányék és a szocialisták is megszavazták szerdán a migrációs alap háromszorosára növelését az Európai Parlamentben (EP) – mondta Nacsa Lőrinc csütörtökön Budapesten újságíróknak.
A KDNP frakciószóvivője rámutatott, hogy szerdán újabb, a migránsok betelepítését segítő javaslatot fogadtak el a brüsszeli bizottság javaslatára.
Negyven százalékkal nőtt az illegális határátlépések száma a nyugat-balkáni útvonalon az év első két hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A Frontex uniós határvédelmi ügynökség jelentése szerint ezen az útvonalon idén 1200-an próbáltak illegálisan Európába jutni. Az unió külső határait az év első két hónapjában csaknem 12 ezren lépték át illegálisan.
Az uniós tagállamok csökkenő tendenciát követve csaknem 581 ezer menedékkérelmet regisztráltak 2018-ban. Az EU statisztikai hivatala közölte, hogy tavaly 11 százalékkal kevesebb menedékkérelmet regisztráltak 2017-hez képest, amikor mintegy 655 ezren nyújtottak be ilyen kérelmet a nemzeti hatóságokhoz. A legtöbb kérelmet szírek, afgánok és irakiak adták be. (HSz)