Ajánló

Közel a megállapodás

A kormány és az MTA közös javaslatairól az Akadémia közgyűlése dönt

Bár egyre közelebb a megállapodás az Innovációs és Technoló­giai Minisztérium (ITM) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) között, az Akadémiai Dolgozók Fóruma megdöbbenésének adott hangot, miután pénteken Palkovics László innovációs miniszter és Lovász László MTA-elnök szándéknyilatkozatot írt alá az Akadémia finanszírozásával és a kutatóhálózat átszervezésével kapcsolatban.

A kutatókat tömörítő szervezet azt írta, az elvek ellentmondanak a korábban az MTA közgyűlése és elnöksége által meghozott döntéseknek, miszerint az akadémiai kutatóhálózat továbbra is kizárólag a köztestület keretein belül kell, hogy maradjon. Mint arról lapunk beszámolt, az ITM és az MTA tárgyalódelegációja közötti február 22-i tárgyalás már konstruktív hangulatban zajlott. Ekkor a vita már nem arról szólt, hogy a kutatóintézeteknek az Akadémiá­tól és a kormánytól is függetlenül kell-e működniük, a tárgyalófelek ebben közös állásponton voltak. Csupán abban nem sikerült megállapodniuk, hogy a költségvetési törvényben külön fejezetként jöjjön-e létre egy, a köztestülettől leválasztott kutatási alap, amelynek alapkezelője egy, az Akadémia és a kormány által közösen meghatározott menedzsment, vagy pedig egy vagyonkezelő alapítvány lenne.

Múlt pénteken részleges megállapodás született. Megegyeztek arról, hogy az MTA intézethálózata 2020-tól az Akadémián kívül működik, a strukturális változtatásokról egy új, a miniszterelnök által kinevezett elnök vezetésével felálló testület dönt, amelybe a felek paritásos alapon küldenek képviselőket. A javaslatról az Akadémia legfőbb döntéshozó testülete, a közgyűlés dönt.