Ajánló
Kormánydöntés: Megtámadjuk a Sargentini-féle szavazást
Magyarországnak mindig elvi jelentőségű ügyei vannak, kiállunk az igazunkért, és magasszínvonalon képviseljük álláspontunkat – részletezte Trócsányi László

A kormány úgy döntött, megtámadja a Sargentini-jelentés elfogadását az Európai Bíróságon – jelentette be Trócsányi László, igazságügyi miniszter. A tárcavezető kiemelte, hogy hazánk a dialógus híve, mindig törekedtünk arra, hogy el tudjuk magyarázni álláspontunkat egy vitában, azonban vannak olyan esetek, amikor kénytelenek vagyunk a bírósághoz fordulni. Ahogy fogalmazott, a jelentés érzelmileg túlfűtött, annak készítője az alapvető tényeket is figyelmen kívül hagyta.
Trócsányi kifejtette, a keresetet azért nyújtják be, mert az Európai Parlament (EP) a saját eljárási szabályait sem tartotta be a jelentés elfogadásakor. Szerinte ha a tagállamoktól elvárják, hogy a jogállamiság alapján járjanak el, ugyanez elvárható az EP-től is. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egyértelműen rendelkezik arról, hogy a jelentés elfogadásakor a tartózkodó szavazatokat is figyelembe kell venni. Ebben az esetben pedig nem lett volna meg a kétharmados többség. Trócsányi szerint precedens értékű perről van szó, amely olyan kérdéseket vet fel, amelyekkel még nem foglalkozott a bíróság. A miniszter megdöbbentőnek nevezte, hogy a szavazás előtt két nappal az EP még nem tudta, hogy milyen szavazási szabályok érvényesek. A tárcavezető hangsúlyozta: az eljárás a jogbiztonság elve mellett a jóhiszemű együttműködést is sértette, hiszen a jelentés folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárásokra is hivatkozik. Jelezte, nem számít egy rövid eljárásra, de bízik benne, hogy mivel elvi jelentőségű ügyről van szó, belátható időn belül dönt a bíróság.
A Magyar Hírlap kérdésére, miszerint milyen következményekkel járhat, ha a bíróság a magyar kormánynak ad igazat, azt válaszolta: ebben az esetben egyszerűen nincs Sargentini-jelentés, okafogyottá válik a 7-es cikk szerinti eljárás. Arról, hogy Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elmarasztalta hazánkat a tankönyvpiac állami monopolizálása miatt, szintén lapunk kérdésére elmondta, a kormány a magyar családok és a tanulók védelmében alkotta meg a vonatkozó törvényt, hiszen míg korábban a szülők hétmilliárd forintot költöttek tankönyvek vásárlására, 2018-ban már csak másfél milliárdot kellett erre fordítaniuk.
Az EJEB a tulajdonjog sérelmét állapította meg, de nem volt egyhangú a döntés – jegyezte meg Trócsányi László. Leszögezte, megtámadják az ítéletet, a beadvány elkészítésére három hónapjuk van. „Magyarországnak mindig elvi jelentőségű ügyei vannak, amelyben kiállunk igazunkért, elmegyünk a végsőkig és nagyon magas színvonalon képviseljük álláspontunkat. Ezt tettük például az Ahmed H. – vagy a kvótaügyben” – fogalmazott a miniszter.