Ajánló

Korai asztalbontás Trump és Kim vietnami csúcstalálkozóján

Nem kell sietni, inkább jó egyezségre kell törekedni – mondta az amerikai elnök, miután a nukleáris leszerelés ügye miatt megszakadtak hanoi tárgyalásai az észak-koreai vezetővel

Korábban távozott közös találkozójukról Donald Trump és Kim Dzsongun. Sajtóértesülések szerint nézetletérés lehet abban, mit is értenek nukleáris leszerelés alatt.

Félbemaradt Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető vietnami találkozója. Sarah Sanders, a washingtoni Fehér Ház szóvivője közölte, nem jutott megállapodásra Donald Trump és Kim Dzsongun, a csúcs véget ért, a tárgyalások ugyanakkor folytatódnak a jövőben a felek között.
A két vezető találkozóját a szóvivő ismét nagyon jónak és építő jellegűnek minősítette. A tárgyalások során Trump azt mondta, hogy nem kell sietni a megállapodással az észak-koreai atommentesítésről, fontosabb, hogy megfelelő egyezséget érjenek el. Az AFP francia hírügynökség szerint a felek között nézeteltérés van az atommentesítés fogalmának értelmezésében. Az amerikai elnök ki is jelentette: Kim a büntetőintézkedések feloldását kérte, de ő ezt elutasította. Ugyanakkor Trump hozzátette, hogy Észak-Korea vezetője biztosította arról, hogy tartózkodnak az atom- és rakétakísérletektől. Szólt arról is, hogy nem kötelezte el magát egy harmadik csúcs mellett. Mint mondta, előbb „lássuk meg, hogy mi történik”.
A sajtóértekezleten megkérdezték Trumptól, felmerült-e a találkozón az amerikai Otto Warmbier észak-koreai őrizetbe vétele, majd kómás állapotban történt visszatérése az Egyesült Államokba és halála 2017-ben. Az elnök azt mondta: Kim azt felelte neki, hogy nagyon rosszul érezte magát az ügyben. Trump inkább az észak-koreai börtönviszonyokat okolta a diák haláláért.

Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszter ezek után Hanoiban azt mondta, országa csupán a szank­ciók részleges feloldását kérte, cserébe kész lenne felszámolni a jongbjoni atomlétesítményt, de Washington többet követelt.

A találkozóra Dél-Korea elsőként reagált. Mun Dzsein elnök hivatalának szóvivője azt mondta: Szöul csalódott, bár a két ország azért megállapodás nélkül is tett előrelépést a korábbiakhoz képest, és minden találkozó segíti a közeledést az áttöréshez. Ezzel szemben Japán teljes mértékig kiállt Trump döntése mellett. „Trump az atomfegyver-mentesítés megvalósítása melletti elhatározott szándéka miatt nem tett könnyelműen engedményeket. Támogatjuk Trump úr álláspontját” – jelentette ki Abe Sindzó japán miniszterelnök.

Az Észak-Korea legfőbb szövetségesének számító Kína a párbeszéd folytatására biztatta Washingtont és Phenjant. „Ezt a problémát nem lehet egyik napról a másikra megoldani” – mondta Lu Kang kínai külügyi szóvivő. Az orosz vezetés úgy gondolja, hogy a feleknek az egymással szembeni túlzott elvárásai jelenthetik a gondok forrását. A jelek szerint még mindig nem működik a felek között az egymás felé teendő kis lépések gyakorlata – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.

Az AFP hírügynökség azt is felvetette, hogy Trumpnak azért is válhat sürgőssé távozása Hanoiból, mert egykori ügyvédje, Michael Cohen a képviselőház egyik bizottságának szerdai meghallgatásán többek között azt mondta, Trump hazudott az amerikaiaknak.