Ajánló

Kiemelt cél a pénzügyi „íráskészség”

Az új edukációs központ létrehozásával a Miskolci után a Debreceni Egyetem is fontosnak tartja a diákok felkészítését a fiskális döntésekre

A pénzügyi tudatosság elérése kiemelt feladat a társadalom egészét nézve. A fiatalok – akik a megszerzett tudással könnyebben válhatnak vállalkozóvá – gazdasági felkészítése mellett a családok tudatos pénzügyi tervezése és az idősebb korosztály ismereteinek bővítése is fontos.

varga
Varga Mihály: Erősíteni kell a családok tudatos pénzügyi tervezését (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

A pénzzel való felelős gazdálkodás egy életen át tartó tanulás, az államnak felelőssége van abban, hogy a lakosság pénzügyi tudatosságát fejlessze – jelentette ki Varga Mihály a Debreceni Egyetem Fintelligence Pénzügyi Oktatási Centrumának átadó ünnepségén. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a kormány ezt felismerve dolgozta ki a lakosság pénzügyi jártasságát erősítő Nemzeti Pénzügyi Tudatosság Fejlesztési Stratégiát, amely hét évet ölel fel 2017-től 2023-ig, és kétéves cselekvési tervekre bontja annak gyakorlati megvalósítását. Cél, hogy minden korosztályhoz eljusson a pénzügyi tudatosság fejlesztése, kiemelt figyelmet fordítsanak a fiatalok gyakorlati pénzügyi ismeretekkel való felvértezésére, ezért döntöttek a pénzügyi oktatás általánossá tételéről a köznevelés rendszerén belül. Azok, akik fiatal korban magabiztosabbak a pénzügyekben, könnyebben válhatnak később vállalkozóvá is – emelte ki a miniszter.

Varga Mihály szerint erősíteni kell a családok tudatos pénzügyi tervezését, és az idősebb korosztály ismereteit is bővíteni kell. A tárcavezető felhívta a figyelmet, hogy az egyik legfontosabb cél a modern pénzügyi ismeretekre legfogékonyabb korosztály, a felsőoktatásban tanulók elérése. Ennek eszköze a Fintelligence Pénzügyi Eduká­ciós Hálózat, ahol élményalapú ismeretátadással vezetik be a hallgatókat a témába. El kell érni, hogy minden régióban létesüljön egy ilyen edukációs központ – szögezte le a tárcavezető. Elmondta: az új pénzügyi edukációs központ létrehozásával a miskolci után immár a debreceni felsőoktatási intézmény is fontosnak tartja a diákok felkészítését a későbbi életükben meghozandó pénzügyi döntésekre, közölte az MTI.

Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára az eseményen azt mondta, terveik szerint Pécsen, Budapesten, Szegeden és Kolozsváron is alakítanak ki modern pénzügyi laborokat különböző bankok anyagi és szakmai támogatásával.