Ajánló
Hazánk nem változtat álláspontján
Andrej Babis cseh és Mateusz Morawieczki lengyel kormányfő is bejelentette, országaikvalószínűleg kilépnek az ENSZ migrációs csomagjának elfogadási folyamatából
A tervek szerint az ENSZ-tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi marokkói csúcstalálkozóján elfogadják a világszervezet globális migrációs csomagját, a közelgő esemény miatt pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter levélben fordult az ENSZ illetékes vezetőihez – tájékoztatta Menczer Tamás, a tárca államtitkára pénteken a távirati irodát. A levélben Szijjártó megerősítette, hogy a magyar kormány elutasítja a migrációs csomagot, az elfogadási folyamatból kilépett, ezért a paktumot nem tekinti Magyarországra nézve kötelezőnek.
Az ENSZ-közgyűlés elnökének, a Nemzetközi Migrációs Szervezet főtitkárának, az ENSZ migrációért felelős különleges képviselőjének, valamint a migrációs csomagért felelős mexikói és svájci ENSZ-nagykövetnek küldött levélben a külügyminiszter kiemelte: a migrációt nem megszervezni, hanem megállítani kell. A segítséget kell odavinni, ahol a baj van, a rászorulóknak abban kell támogatást nyújtani, hogy a hazájukhoz minél közelebb maradhassanak, és minél előbb hazatérhessenek – mutatott rá. Szijjártó közölte, Magyarország nem támogatja a kontinensek közötti lakosságcserét, mert ez növeli a terrorveszélyt.
A globális migrációs csomag elfogadási folyamatából az Egyesült Államok, Ausztrália és Magyarország mellett a héten Ausztria is bejelentette a kilépését, valamint Csehország és Lengyelország is azt fontolgatja, hogy nem írja alá a dokumentumot. Ausztria kilépése kapcsán egyébként az ország államfője, Alexander Van der Bellen a Facebook-on fejezte ki aggodalmait. Mint írta, tart hazája jó hírnevének elvesztésétől, csorbulásától.
Andrej Babis cseh miniszterelnök csütörtökön Prágában elmondta, a kormány a jövő héten fog foglalkozni a témával. A kormányzó ANO mozgalmat vezető Babis közölte, hogy a cseh álláspont kialakítását még koalíciós partnerével, a Cseh Szociáldemokrata Párt vezetőivel is meg akarja vitatni. A politikus szerint a tervezett paktum elmossa a különbségeket a legális és az illegális migráció között, illetve annak megfogalmazásai lehetővé teszik a különböző értelmezéseket.
Tegnap Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő Angela Merkel német kancellárral közös varsói sajtóértekezletén valószínűsítette Varsó távolmaradását is, a határvédelem és a migráció nemzeti szabályozási szintjének elsőségét emlegetve.
Merkel ugyanakkor azt mondta, hogy mivel a csomag nem kötelező, viszont a szakmai munkát segíti, Németország csatlakozik hozzá.
Ukrajna kiváló ütközőzóna
Angela Merkel német kancellár a varsói lengyel–német kormányközi konzultáció után az Ukrajnán áthaladó orosz gázról is értekezett. Úgy vélte, az ország biztonságát éppen erősíti, hogy megmarad tranzitországnak az orosz földgáz szállításában Európába. Merkel hozzátette, emellett persze fontos, hogy a gázszállítás több lábon álljon, ezért Németország „felgyorsítja az LNG-kikötő megépítésére vonatkozó terveit, úgy, hogy más forrásokat is felhasználhasson”. Lengyel kollégája, Mateusz Morawiecki pedig úgy vélte, hogy az ukrán utat felválthatja a Balti tenger alatti orosz–német Északi Áramlat–2, bár a jelenlegi szállítási útvonal valóban egyfajta garanciát jelenthet Ukrajna háború által el nem ért része viszonylagos békéjének megőrzésére. (VZ)