Ajánló

Elvesztette többségét Merkel szövetségese

Nyert Bajorországban a Keresztényszociális Unió, ám 1950 óta nem szerepelt ilyen rosszul – Elemzések a koalíciós kormány migrációs politikáját hibáztatják

Megszenvedte a bajor kormánypárt a szövetségi koalícióban kialakult migrációs vitát, a CSU elvesztette abszolút többségét.

Horst Seehofer 20181015
Horst Seehofer elégedetlen a gyenge eredménnyel, de nem mond le (Fotó: Reuters - Michael Dalder)

Tartományi törvényhozási (Land- tag-) választásokat tartottak vasárnap a leggazdagabb német tartományban, Bajorországban. Az Ange- la Merkel német kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) testvérpártja, a tartományban kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU) kapta a legtöbb szavazatot, ám abszolút többségét az előrejelzéseknek megfelelően elvesztette a törvényhozásban.

A ZDF tegnap esti becslése alapján a CSU a szavazatok 37,4 százalékát szerezte meg, ami jelentős visszaesést jelent, hiszen 2013-ban még 47,7 százalékos eredményükkel egyedül kormányozhattak. A Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter vezette párt 1950 óta nem szerepelt ilyen rosszul, akkor 27,4 százalékot kaptak. A CSU 1962 óta mindössze egyszer, 2008 és 2013 között kényszerült koalícióra.

A második helyen a Zöldek (Grüne) végeztek 17,9 százalékkal, ezzel támogatottságuk a 2013-ban elért 8,6 százaléknak több mint a duplájára emelkedett. A harmadik helyet a jobboldali Szabad Választók (Freie Wähler) szerezte meg 11,7 százalékkal, a negyedik helyre pedig a bajor választásokon először induló bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) futott be 10,6 százalékkal. A szociáldemokrata SPD – amely országos szinten együtt kormányoz a CDU/CSU-val – története legrosszabb eredményét, 9,6 százalékot ért el, ez a fele az öt évvel ezelőtti támogatottságának. A szabaddemokrata FDP 5 százalékot ért el, így öt év után újra bejutott a Landtagba.

Markus Söder tartományi miniszterelnök az első eredmények ismeretében azt mondta, az eredmény fájdalmas ugyan, de a CSU megkapta a felhatalmazást a választóktól a kormányzás folytatására, a legfontosabb feladat tehát egy stabil kormány megalakítása. Az eddigi elemzések alapján a Zöldekkel, a számok szintjén legalábbis, stabil többsége lehet a kormánynak, ám a két párt politikája – különösen a migráció terén – távol áll egymástól, így a Szabad Választókkal és az FDP-vel való összefogás a valószínűbb. Söder a Bayerischer Rundfunk (BR) tartományi közszolgálati médiatársaságnak elmondta, hogy valamennyi „polgári párttal” hajlandóak tárgyalni a kormányalakításról. A tartományi politikus megjegyezte, hogy az AfD-t nem sorolja a polgári pártok közé.

Horst Seehofer a választás előtti nyilatkozataiban jelezte, hogy nem kíván megválni pártelnöki tisztségétől – idézte fel az MTI. Közvetve is jelezte, hogy kitart: keddre sajtótájékoztatót hívott össze Berlinbe, hogy pártelnökként értékelje a bajorországi választás szövetségi szintű következményeit. Az eredmények ismeretében a belügyminiszter megerősítette Söder szavait: a CSU megkapta a felhatalmazást a bajor választóktól a kormányzás folytatására. Seehofer szerint pártja nem ért el jó eredményt, és ennek okait fel kell dolgozni, de a következő időszakban „egységesen és teljes erővel” a választóktól kapott felhatalmazás megvalósítására, a kormányalakításra kell összpontosítani. Véleménye szerint „okok egész sora” határozta meg a választási eredményt.