Ajánló
Elfogadta Kavanaugh kinevezését a szenátus
„Fantasztikus győzelem nemzetünk és alkotmányunk számára” – kommentálta Donald Trump amerikai elnök az új főbíró megszavazásának hírét, amit sokan az ő sikerének tartanak
Jóváhagyta szombaton délután az amerikai szenátus Brett Kavanaugh szövetségi bíró kinevezését az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságába 50 igen és 48 nem szavazat mellett. Szombat este Kavanaugh le is tette a hivatali esküt, és kedden már részt is vesz az alkotmánybíróság szerepét is betöltő testület munkájában. Bár az 53 éves washingtoni fellebbviteli bíró felkészültségét a demokrata párti szenátorok is elismerték, meghallgatásának lezárulta után jelentkezett egy kaliforniai pszichológusnő, és azzal vádolta meg a jelöltet, hogy 36 évvel ezelőtt, diákként, szexuálisan zaklatta őt. Az FBI vizsgálata azonban nem találta bizonyítottnak a vádakat.
Amint a kinevezést kísérő meghallgatások idején, úgy szombaton is sokan tüntettek a kinevezés ellen és mellette. A Kavanaugh ellen tüntetők éjszakába nyúlóan folytatták a tiltakozást, a rendőrség több mint száz embert tartóztatott le. Mint már lapunk is megírta, a Kavanaugh elleni tüntetéseket George Soros több szervezete is támogatta. A felfokozott indulatok, és a demokratákhoz közel álló Soros érintettsége nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Kavanaugh élethosszig tartó kinevezésével a kilenctagú Legfelsőbb Bíróságban valószínűleg hosszú időre biztosított a konzervatív többség. A testület az amerikai társadalom életét hosszú távon meghatározó kérdésekben – például az abortusz vagy az illegális bevándorlás ügyében – irányadó és megfellebbezhetetlen döntéseket hoz. A júliusban visszavonult Anthony Kennedy főbíró ingadozó volt, egyszer konzervatív, egyszer liberális szemléletet tükröző döntéseket hozott, a helyére érkező Brett Kavanaughról ez nem mondható el.
A kommentárok egyébként az elnök egyértelmű győzelmeként értékelik a jelölt megszavazását.
Donald Trump Twitter-bejegyzésben gratulált az új főbírónak, és bírálta a demokrata politikusokat „szörnyűséges támadásaikért”. Az elnök a kansasi Topeka városában tartott kampánygyűlésen több ezer ujjongó híve körében hangsúlyozta, hogy a szavazás „fantasztikus győzelem nemzetünk és alkotmányunk számára”. Az amerikai elnök ostorozta azt az egyetlen republikánus szenátort, aki tartózkodott a szavazáson. „Alaszka nem fog megbocsátani Lisa Murkowski szenátornak” – hangoztatta. Murkowski eredetileg a főbírójelölt ellen akart szavazni, de mivel Montana republikánus szenátora, Steve Daines a lánya esküvője miatt nem tudott jelen lenni, egy igenlő voks kiesett volna, így az eredmény befolyásolását elkerülendő, Murkowski inkább a tartózkodás mellett döntött.
Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi kisebbségének vezetője „a nők, a lányok és a családok számára szomorú” napnak nevezte a szombatit. Mitch McConnell szenátor, republikánus frakcióvezető azt mondta: „ez jó nap volt Amerika és fontos nap a szenátus számára”.
Mike Pompeo Phenjanban tárgyalt Kim Dzsongunnal
További előrelépés történt azokban az ügyekben, amelyekről az amerikai–észak-koreai csúcstalálkozón egyezett meg Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető – írta tegnap Twitteren Mike Pompeo. Az amerikai külügyminiszter vasárnap Phenjanban találkozott Kim Dzsongunnal. Látogatásának egyik célja az volt, hogy egyeztessen az idei évre tervezett második amerikai–észak-koreai csúcstalálkozóról. Pompeo még tegnap Szöulba utazott, ahol beszámolt a találkozó eredményeiről Mun Dzsein dél-koreai elnöknek és Kang Kjung Va külügyminiszternek. A dél-koreai elnöki hivatal közlése szerint Pompeo arról állapodott meg Kimmel, hogy a lehető leghamarabbi időpontra megszervezik Trump és Kim második csúcstalálkozóját. Az amerikai külügyminiszter ezt megelőzően szombaton Tokióban Abe Sindzó japán kormányfővel tárgyalt, ahol elmondta: az Egyesült Államoknak és Japánnak együtt kell törekednie arra, hogy megvalósuljon Észak-Korea atommentesítése. (HSz)