Ajánló

Bevonulás Sanghajba

Grandiózus nemzetközi expón, díszvendégként mutatkozhat be hazánk a kínai gazdasági szereplőknek és egyengetheti a magyar vállalatok keleti exportjának útját

Nagyhatalmak között, díszvendégként exponálhatja magát Magyarország az első Kínai Nemzetközi Import Expón (CIIE), és újraéledni látszik a kissé befulladt keleti nyitás is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kínába irányuló kiemelkedő magyar exportadatokról beszélt, és átadta a sanghaji magyar kereskedelmi központot is. Orbán Viktor miniszterelnök pedig ma tárgyal Hszi Csin-ping kínai elnökkel, ugyancsak gazdasági ügyekben.

Orbán 20181104
Orbán Viktor tegnap érkezett meg Sanghajba, ahol hazánk az egyik díszvendég (Fotó: MTI - Hszinhua)

Szédítő számokkal – 130 ország, 300 ezer látogató, 45 ezer négyzetméter – és elvárásokkal nyílt meg ma az első Kínai Nemzetközi Import Expo (CIIE) Sanghajban, ahol hat szektorban mutatkozhatnak be az országok és vállalatok: technológiai okosmegoldások, fogyasztói elek­tronika, autóipar, fogyasztási cikkek, élelmiszerek és mezőgazdasági termékek, valamint egészségügyi berendezések és termékek. A kínai kereskedelmi miniszterhelyettes szerint ez is a külföldiek Kínába irányuló exportját elősegítő egy övezet-egy út projekt része.

Hszi Csin-ping, az 1,4 milliárdos nagyhatalom elnöke ma nyitja meg az expó kapuit a látogatók sora előtt, amelynek kapcsán ő maga egyébként úgy fogalmazott, hogy ez nem csak egy expó lesz a sok közül, hanem a kínai piacnyitás szimbolikus eseménye is.

Az esemény díszvendége Magyarország is, olyan illusztris vendégek társaságában, mint Nagy-Britannia, Németország, Oroszország, Brazília, Kanada, Egyiptom, Indonézia, Mexikó, Pakisztán, Dél-Afrika és Vietnam. A CIIE-re Orbán Viktor miniszterelnök is kiutazott, s a tervek szerint ma fel is szólal a gazdasági és ipari fórum plenáris ülésén, majd Hszi Csin-pinggel folytat kétoldalú megbeszélést. Orbánt elkíséri Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter mellett Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Nagy István agrárminiszter is.

Mint azt lapunknak Tóth Gábor, az Európa Kapuja V4-Kína Egyesület elnöke elmondta, önmagában nagy fegyvertény, hogy a nagyhatalmak között a pekingi mérce szerint kiemelt stratégiai partnerekként kezeli hazánkat Kína, ugyanakkor ez elsősorban politikai szinten igaz: Kína igencsak méltányolja Magyarország stabil, pragmatikus hozzáállását, a keleti nyitás vízióját és a kínai belügyekbe való be nem avatkozását. Mindemellett a szakértő szerint a kínai elnök személyesen jól megtalálja a hangot Orbánnal. S bár Magyarország gazdaságilag egyelőre nincs a straté­giai partnerség szintjén, Kína számára fontos szövetséges – mondta Tóth.

Tegnap egyébként Szijjártó megnyitotta a magyar kereskedelmi központot is a 24 milliós városban, amely az ország gazdasági központjának számít. Mint a miniszter rámutatott, Magyarország időben felismerte, hogy a kínai piac óriási lehetőséget biztosít a jó minőségű magyar termékeknek és szolgáltatásoknak, hiszen immár nemcsak Nyugatról Keletre áramlik a tőke olcsó munkaerőt keresve, hanem az új ipari forradalom zászlóshajói a terjeszkedő távol-keleti nagyvállalatok is. Szijjártó hozzátette, a tavalyi 2,7 milliárd dolláros kivitellel megdőlt a Kínába irányuló magyar export abszolút rekordja is. Azonban állandó a verseny a kínai piaci lehetőségekért a világ országai között, ezért hazánk úgy döntött, Sanghajban egy nagy magyar kereskedelmi központot nyit, ahol mindenféle méretű magyar vállalat bemutathatja termékeit a kínaiaknak.

Ez még csak a kezdet: további hat, egyenként tízmilliónál is több lakosú városban nyílik majd magyar kereskedelmi képviselet, s küszöbön áll egy 110 millió dolláros kelet-magyarországi beruházást eredményező megállapodás a világ egyik legnagyobb kínai autóipari beszállító vállalatával is.