Ajánló

Az éremgyűjtő tinédzser: Késely Ajna

Úszó-Európa-bajnokság. A 100 méteres hátúszás döntője után csalódott Hosszú Katinka ma az egyik kedvenc számában, a 200 méter vegyes fináléjában javíthat Glasgow-ban

Kellemes meglepetésre a 16 éves Késely Ajna bronzérmes lett 1500 méteren a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon, amelyen kellemetlen meglepetésre Hosszú Katinka 100 m háton lemaradt a dobogóról, negyedik lett.

Késely Ajna 20180807
Kétségtelenül Késely Ajna eddig az úszó-Európa-bajnokság meglepetésembere a számunkra. Turi György tanítványa két érmet is szerzett a leghosszabb két női gyorsúszószámban, s még indul a 400 méteres távon is (Forrás: Musz.hu)

Tisztelet a kevés kivételnek, úszóink továbbra is nagyon „vegyesen” szerepelnek a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon. Az ötödik nap délelőttjén rendezett előfutamokban több versenyzőnk el sem indult, s a hét rajtolóból csak három jutott tovább. Például Horváth Dávid 50 mellen a 46. lett, a női 4x200 méteres gyorsváltónk pedig visszalépett. Női 200 m vegyesen viszont a négy magyar induló közül – a szabályok miatt – csak kettő juthatott az elődöntőbe. A címvédő Hosszú Katinka 2:11.09-cel első helyen végzett, Jakabos Zsuzsanna (2:13.37) hatodikként jutott tovább. Sebestyén Dalma (2:15.53) a 12., Verrasztó Evelyn (2:15.04) a 17. helyen végzett.

A magyar csapatból a kevés kivételek közé tartozik Késely Ajna, aki a 800 méteren nyert ezüstérme után 1500 méteren is érmes lett. Turi György 16 éves tanítványa edzője utasítását betartva végig a harmadik helyen tempózott, 16:03:22 perces, hatalmas egyéni csúccsal csapott célba, eddigi legjobbja 16:11:25 volt. „Az volt a taktikám, hogy az elején ne ússzak el a sokkal erősebb olasz Simona Quadarellával és a német Sarah Köhlerrel. Nyolcszáz méter után már éreztem: jó, hogy nem kezdtem erősebben. A vége nagyon fájt, annyira szédültem, azt sem tudtam, hol vagyok. Nagyon örülök az újabb egyéni csúcsnak, remélem négyszázon is rekordot úszom.”

Érmet reméltünk a 100 m hát döntőjében is, hiszen a szám olimpiai bajnoka, Hosszú Katinka a második legjobb idővel jutott a fináléba, amelyben Burián Katalin is rajtolhatott. Magánéleti válsága után Hosszú messze van legjobbjától, fél távnál a hatodik helyen fordult, s ezúttal elmaradt csodálatos hajrája, s ezért lecsúszott a dobogóról, az olasz Carlotta Zofkova három századdal előbb csapott a célba. Burián a hétfői egyéni rekordjától négy századdal elmaradva lett hetedik. Az orosz Anasztaszija Feszikova 59.19 másodperccel nyert, Hosszú 59.64 percet úszott, a riói olimpián győztes 58.45-ös idejével most is első lehetett volna.

Egy óra múlva világklasszis versenyzőnk már a 200 vegyes elődöntőjében volt érdekelt, s 2:10.49 perccel megnyerte futamát. Nála gyorsabban csak brit O’Connor úszott, 2:09,80-nal üzent Hosszúnak. Jakabos Zsuzsanna ezévi legjobbjával, hatodik idővel lett döntős. Nem lesz magyar résztvevője viszont a férfi 200 m hát fináléjának, mert Telegdy Ádám összesítésben a 12. helyen végzett.

Öt nap után a magyar válogatott 2 arany, 2 ezüst és 1 bronzéremmel a hatodik az éremtáblázaton, a hátralévő két napon talán a minimális célkitűzés, a tíz medál elérhető.

Lisszaboné a 2021-es rövidpályás Eb

Az Európai Úszószövetség (LEN) vezető testületének keddi, glasgow-i döntése szerint 1999 után ismét Lisszabonban rendezik meg a rövidpályás Eb-t. A versenyek helyszíne Európa egyik legnagyobb multifunkciós arénája, a húszezer néző befogadására alkalmas Altice Aréna lesz. A LEN arról is döntött, hogy jövőre – 2017 után ismét – Kijev rendezheti a műugró Eb-t. (MS)