Ajánló

Áldozatok, pusztítás a ciklon nyomában

Áradások Nyugat-Európában: meghaladta a száznyolcvanat a halálos áldozatok száma – Európa vezető politikusai bejárták a katasztrófa sújtotta térségeket

Folyamatosan nő a Nyugat-Euró­pát sújtó árvizek halálos áldozatainak száma. Németországban és Belgiumban több mint száznyolcvanan vesztették életüket. Az ítéletidő elérte Ausztriát is.

Áldozatok, pusztítás a ciklon nyomában
Sártenger, romeltakarítás Rajna-vidék–Pfalz Altenahr településén. Mentik, ami menthető
Fotó: AFP/Torsten Silz

Legalább száznyolcvannyolcan vesztették életüket a Nyugat-Euró­pát napok óta sújtó esőzésekben és áradásokban, amelyeket a Bernd nevű ciklon okozott. Németországban az évszázad legnagyobb áradásáról beszélnek, több mint százötvenen hunytak el, és sokan eltűntek, így várhatóan tovább nő majd az áldozatok száma. A három leginkább érintett tartomány Észak-Rajna–Vesztfália, Rajna-vidék–Pfalz és a Saar-vidék. A folyók kiléptek a medrükből, házakat öntöttek el, súlyos anyagi károk keletkeztek. A víz-, gáz-, áram- és telefonszolgáltatás is akadozott.

A hétvégén vezető német politikusok is felkeresték a térséget, ám felháborodást keltett az egyik leginkább járvány sújtotta városban, Erftstadtban készült videófelvétel, amelynek tanúsága szerint miközben Frank-Walter Steinmeier államfő részvétét fejezte ki a károsultaknak, Armin Laschet a CDU kancellárjelöltje nevetgélt. „Laschet nevet, miközben az ország sír” – írta a német Bild bulvárlap. A politikus később bocsánatot kért. .

Vasárnap Angela Merkel kancellár az Ahr folyó menti Schuld települést járta be, és gyors segítséget ígért a térség lakóinak. „A helyzet sokkoló – a német nyelvben nehéz találni olyan szavakat, amelyek vissza tudnák adni a pusztítás mértékét” – fogalmazott.

Miután az árhullám délebbre vonult, szükségállapotot hirdettek Bajorország délkeleti részén, Berchtesgaden járás területén is. A lakosoknak azt tanácsolták, hogy hagyják el az épületek alsó szint­jeit, és ne menjenek az utcára.

A Benelux államokat sem kímélte az ítéletidő. A belgiumi Pepinster városa, amely még a második világháborút is átvészelte, most romokban hever. Az összeomlott épületek további áldozatokat rejthetnek. Legalább huszonheten hunytak el, keddre gyásznapot hirdettek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is a helyszínre utazott. Hollandiában, Limburg tartományban tízezer embernek kellett elhagynia otthonát, egy gát is átszakadt, elhunytakról nem tudni. Mostanra a két országban a legtöbb folyó elkezdett apadni.

Salzburgban, Tirolban és Felső-Ausztriában is áradásokat okozott szombat éjszaka a vihar. Salzburg tartományban embereket kellett kimenekíteni. Bécsben annyi eső esett egy óra alatt, mint korábban hét hét alatt.

Ferenc pápa a Vatikánban tartott beszédében együttérzését fejezte ki az áradások érintettjeinek.

Beázott pincék, lakhatatlan házak, villámárvíz itthon

A hétvégi zivatarok Magyarországon is károkat okoztak. A tűzoltókat, többségében letört faágak, kicsavart fák miatt riasztották. A legtöbb hívást Budapesten és Pest megyében kapták. A Somogy megyei Kercseligeten villámárvíz is kialakult, emiatt néhány ház lakhatatlanná vált. Dabason és Kápolnásnyéken egy-egy tetőszerkezet villámcsapás következtében kigyulladt. Több helyen pincék áztak be. Az Idokep.hu szerint szombat délután rövid idő alatt a havi átlagot meghaladó csapadék szakadt a Dunántúl déli részére, az eső a legnagyobb fennakadást Sásdon és környékén okozta. A Balatonra is jégeső, felhőszakadás csapott le. Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője kiemelte: ahol kiadták a felhőszakadás miatti riasztásokat, javasolt a pincéket áramtalanítani és a tárgyakat felvinni a pincéből. Hozzátette, már néhány centiméteres víz is képes ledönteni az embert a lábáról, míg a térdig érő vízfolyás autókat is elsodorhat. Időközben a nyugat-európai áradások miatt Pozsonynál emelkedik a Duna vízszintje, az árhullám napokon belül elérheti hazánkat.