Ajánló

Orbán Viktor: A gyerekeket védi a törvény

A magyarok nem térdelnek le se Mark Rutte, se más gyarmatosító előtt – üzente Varga Judit

A gyermekek védelméről szóló magyar törvényt a tegnap kezdődött EU-csúcson is támadták. Orbán Viktor kormányfő azt tanácsolta kollégáinak, előbb inkább olvassák el a jogszabály szövegét.

Orbán Viktor: A gyerekeket védi a törvény
Előbb olvassák el a jogszabályt, azután reagáljanak rá – mondta a kormányfő
Fotó: AFP/Johanna Geron

A koronavírus-járvány és gazdasági hatásainak kezelése, az ismét erősödő migrációs nyomás, valamint az Európai Unió kapcsolata Törökországgal és Oroszországgal is szerepel az Európai Tanács (ET) csütörtök délután kezdődött kétnapos ülésének napirendjén.

A tárgyalásra szánt témák súlyának dacára az uniós állam- és kormányfők tanácskozása előtt az európai média elsősorban a gyermekek védelméről szóló magyar törvényt ért nemzetközi kritikákkal volt elfoglalva. Bár a téma nem szerepelt a hivatalos napirenden, este Charles Michel ET-elnök végül napirendre tűzte az LMBTQ-jogok és az európai értékek ügyét. A Politico szerint heves és emocionális vita folyt, amelyben Janez Jansa szlovén kormányfő is védelmébe vette a magyar álláspontot.

Az alaphangot megadta a közös levél, amit tizenhét uniós ország vezetője írt Michelnek és a portugál soros elnökségnek. A levelet a visegrádi országok mellett nem írta alá Bulgária, Horvátország, Románia, Szlovénia, Portugália és Litvánia. Sebastian Kurz osztrák kancellár egyébként nem volt a kezdeményezők közt, ő utólag csatlakozott. Az aláírók elítélték az alapvető jogokkal szembeni fenyegetéseket, és az LMBTQ-közösséggel szembeni hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem folytatására szólítottak fel.

Az uniós csúcsra érkezve több tagállami vezető is abbéli reményét fejezte ki, hogy a magyar kormány a nemzetközi nyomás hatására visszavonja az épp az előző nap aláírt és kihirdetett törvényt.

Xavier Bettel luxemburgi kormányfő az újságíróknak kifejtette, az egyik legnehezebb dolog volt számára saját homoszexualitását elfogadni, és elfogadhatatlannak tartja azt az elképzelést, hogy szexuális identitására az lehetett hatással, hogy mit nézett a tévében gyerekkorában.

Emmanuel Macron francia elnök szerint a magyar szabályozás nincs összhangban az európai értékekkel. Kemény hangot ütött meg Mark Rutte, Hollandia liberális kormányfője. Közölte: „Magyarországnak vissza kell vonnia a törvényt, és le kell térdelnie.” Szerinte Magyarországnak nincs keresnivalója az unióban, de nem lehet egyik napról a másikra kizárni, csak lépésről lépésre, remélve, hogy közben alkalmazkodnak.

Rutte nyilatkozatára Varga Judit igazságügyi miniszter közösségi oldalán úgy reagált, a holland kormányfő a régi gyarmatosító arrogancia hangján szólalt meg. „Amíg élek, minden erőmmel azért fogok harcolni, hogy magyar embernek sose kelljen térdelnie se Rutte nevű, se semmilyen más gyarmatosító előtt” – írta.

Orbán Viktor kormányfőt is a magyar törvényről faggatták egymás szavába vágva a külföldi újságírók. A miniszterelnök leszögezte: a törvény arról szól, hogy a gyermek hogyan és miképpen ismerkedik meg a szexualitás egyébként nehéz és bonyolult kérdéskörével, ennek eldöntése kizárólag a szülő dolga, ez egy gyermek- és szülővédelmi törvény.

Felhívta a figyelmet, hogy a jogszabály nem a homoszexualitásról szól, szóval a kritikát megfogalmazó uniós vezetőknek szerencsésebb lett volna elolvasniuk, mielőtt reagálnak rá. Orbán emlékeztetett, a kommunista rezsim alatt büntették a homoszexualitást, ő azonban szabadságharcosként a jogokért és a szabadságért küzdött, így ő a homoszexuálisok jogait is védi.

A magyar újságírók a német–magyar meccsről is kérdezték a miniszterelnököt, aki helytelennek nevezte a sport és a politika összekeverését. „Az, hogy halált megvető bátorsággal küzdöttek Münchenben, olyan körülmények között, amit mindenki ismer és láthatott, büszkévé tesz bennünket” – mondta a magyar válogatottról.

Röviden

A bevándorlás pozitívan járul hozzá Európa jövőjéhez az ENSZ főtitkára szerint. Antonio Guterres tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján szükségesnek nevezte a migrációt, illetve azt mondta: a társadalmak egyre multietnikusabbá és multikulturálisabbá válnak, amit pozitívumként és nem fenyegetésként kell értékelni. A koronavírus-járvánnyal összefüggésben Guterres globális oltási stratégiát sürgetett.


Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök sürgette, hogy az unió tartson csúcstalálkozót Vlagyimir Putyin orosz elnök részvételével. Merkel szerint az EU-nak mielőbb közvetlen kapcsolatba kell lépnie Putyinnal. Sebastian Kurz osztrák kancellár is támogatta a tervet, de több más tagállami vezető fenntartásokkal kezelte. (HSZ)

Kapcsolódó írásaink