Ajánló

Európa alapja a kereszténység

Novák kiemelte az egyházak támogatását

Az államalapító magyarság számára a jövő kulcsa az volt, hogy Szent István a koronát Rómától kapta, ezzel garantálva a magyar állam függetlenségét – hangsúlyozta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter a Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hétfői, Kereszténység és politikai mozgástér a XXI. században című online konferenciáján.

A politikus a történelmi sorsfordulók közt említette a reformációt, valamint azt a felismerést is, hogy a kommunizmus negyvenéves uralmát a keresztény hit segített túlélni. Hangsúlyozta: ha ez sikerült, akkor keresztény hitünkben van elég erő ahhoz is, hogy megtartson minket a hitben a szabadságnak hazudott libertinizmus diktatúrájában is.

Novák Katalin szerint a magyarok és az európaiak számára a kereszténység nem választás kérdése, hanem predesztináció, ebből fakad az a gondolat is, hogy „Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz”. Mint mondta, Európa nem csak földrajzi egység, és ha elvész belőle a lelki tartalom, akkor a lényegét veszti el.

Ez fordítva is igaz: a kereszténység sem létezhet az európai kereszténység nélkül. A miniszter szerint a kereszténydemokrácia megújulásának feltétele az egyház megújulása is – kormányzati lépésekkel lehet ugyan esélyt adni a keresztény gondolatnak, de ahhoz, hogy fenn is maradjon, szükség van az élő közösségekre is.

Novák kiemelte, a magyar kormány számára stratégiai kérdés az egyházak megerősödése és megújulása. Emlékeztetett, az Eurostat adatai szerint az unióban GDP-arányosan hazánk költ a legtöbbet az egyházak és az egyházi iskolák támogatására. Kitért arra is, hogy Magyarország államtitkárságot hozott létre az üldözött keresztények megsegítésére a világban. Mint mondta, hazánk a világon arányosan a legtöbbet, a GDP öt százalékát költi családtámogatásra.

Kapcsolódó írásaink