Ajánló
Zöldre festi magát a nyugati baloldal
A klímaváltozásra hivatkozva bátorítják a tömeges migrációt – figyelmeztet a XXI. Század Intézet elemzése

Németország legnépszerűbb párt- jának, a Zöldeknek történelmi esélye van arra, hogy ők adják az ország következő kancellárját – ennek apropóján közölt elemzést hétfőn a XXI. Század Intézet a zöldmozgalmaknak álcázott progresszív törekvésekről. Biró András, az intézet kutatója megállapította, „a zöld baloldal látványos, jól kommunikálható látszatcselekvésekkel igyekszik politikai tőkét kovácsolni, amiben fontos szerepet játszik, hogy progresszív társadalompolitikai céljaikat zöld köpenybe bújtatva igyekeznek megvalósítani”.
A szerző felidézte, az első zöldmozgalom Nyugat-Németországban jelent meg a hatvanas évek elején, majd a nyolcvanas években megjelentek az első zöldpártok is, gyakran az addigra eljelentéktelenedő eurokommunista pártok alapjain. „A baloldal kisajátította a környezetvédelemmel és klímaváltozással kapcsolatos diskurzust, a zöldpolitikának pedig több olyan meghatározó eleme is van, amelyek napjaink globalista–szuverenista küzdelmének harcteréül szolgálnak” – írta Biró, és fel is sorolta, mi minden foglalkoztatja a nyugati baloldali zöldpártokat: a feminizmus, a szocializmus, a társadalmi igazságosság programja, az LMBTQ-jogok, az emberjogi fundamentalizmus és a multikulturális társadalom kialakítása.
„Jelentős problémát jelent, hogy a magukat zöldnek nevező mozgalmak sokszor olyan apokaliptikus jövőt vizionáló kifejezéseket használnak, mint a klímakatasztrófa és klímakataklizma, vagy olyan értelmetleneket, mint a klímavédelem és a klímasemlegesség” – jegyezte meg. Hozzátette: ezzel szemben a jobboldal a probléma gyökerét akarja kezelni, emellett nem globalista, hanem lokális, nemzetállami megoldásokban gondolkodik.
Biró szerint „a baloldal által javasolt ideológiai indíttatású megoldások csupán jól kommunikálható látszatcselekvések, amelyek nem a valódi problémákat oldják meg, esetleg az átlagember rovására akarnak szabályozni és központosítani”. Mi több, „a látszatcselekvéseken túl a baloldali pártok zöld színezetű politizálása rendre bebizonyítja, hogy a zöldügyet pusztán ernyőként használva igyekeznek a saját politikai programjukat érvényre juttatni”.
Emlékeztetett, 2019 decemberében a német alsóházban a zöldek indítványozták, hogy a klímaváltozás miatt hontalanná váltak klímaútlevelet (Klimapass) kapjanak, amivel a nemzetközi jog által védve szabadon letelepedhessenek az országban. „A kezdeményezést ekkor még leszavazták, azonban a klímamigráció kapui megnyitásának kérdése, amely tízmilliós idegen tömegeket juttatna német állampolgársághoz, szerves részét képezi a zöldek cselekvési tervének” – figyelmeztetett a kutató.