Ajánló

Légiósok nélkül is lehet győzni

Fordulatos döntőben az Athletic Bilbao nyerte a spanyol szuperkupát – Lionel Messi először kapott piros lapot a Barcelona játékosaként

Az Athletic Bilbao még le sem játszotta a spanyol országos kupasorozat, a Copa del Rey 2020-as döntőjét, de már megnyerte a megszokott menetrend szerint azt követő szuperkupát, miután a fináléban hosszabbításban 3–2-re legyőzte a Barcelonát.

A baszkok büszkesége, az Athletic 1984 és 2015 után harmadszor nyerte meg szuperkupát
Fotó: AFP/Pablo Garcia

Másodszor rendezték a mostani rendszerben, négy csapat részvételével a spanyol szuperkupát, ám – a koronavírus-járvány miatt – először úgy, hogy a Király-kupa döntője még hátravan. A két baszk finalista, a Real Sociedad és az Athletic Bilbao kérte, hogy 2021 tavaszára tolják el a döntőt, abban a reményben, hogy akkor már közönség előtt játszhatnak. Mindez nem befolyásolta a szuperkupás részvételt, hiszen 2020 eleje óta négyes tornán dől el a trófea sorsa, a bajnok és a bajnoki ezüstérmes mellett a Király-kupa-döntő mindkét résztvevője jogosult az indulásra. (A csapatoknak egyébként idén is Szaúd-Arábiában kellett volna megmérkőzniük, de ezt a vírushelyzet meghiúsította, ezért Andalúzia lett a helyszín.)

Az Athletic Bilbaónak nehéz sorsolás jutott, de kétszer 120 percben előbb a Real Madridot, majd a Barcelonát is legyőzte. Meglehetősen régen, 1960-ban fordult elő, hogy a bilbaóiak két egymást követő meccsükön megverték a Real Madridot és a Barcelonát. Most, a vasárnap esti sevillai döntőben a baszkok kétszer is hátrányba kerültek a Barcelonával szemben – a katalánok mindkét gólját Antoine Griezmann lőtte –, de mindannyiszor egyenlítettek, másodszor Villalibre révén, a 90. percben. A hosszabbításban aztán Inaki Williams látványos góllal megszerezte a győzelmet is.

A fekete bőrű csatár „külön szám” az Athletic történetében, hiszen a klubnál továbbra is ragaszkodnak az immár több mint évszázados hagyományhoz, amely szerint csak baszk származású játékosok viselhetik a piros-fehér csíkos mezt. A Barcelona nyolc légióssal kezdett a döntőben, az Athleticben csak baszk identitásúak szerepeltek. Beleértve a győztes gólt lövő Williamset, aki ghánai szülők gyermeke, de maga már Bilbaóban született.

A mérkőzés egyik szenzációja Lionel Messi kiállítása volt. Az argentin játékos a 753. meccsét játszott a Barca színeiben, de először kapott ilyen büntetést. Ezúttal a 120. percben, a mezőnyben áthúzta magát védőjén, és ezt a játékvezető a VAR segítségével szándékos ütésnek minősítette. Messi korábban kétszer kapott piros lapot, először Budapesten, 2005-ben, az első válogatottságán, másodszor pedig a Copa Américán, 2019-ben. Ha a minimális kétmeccses eltiltást kapja, a Cornella elleni Király-kupa-meccsen és az Elche elleni bajnokin nem játszhat. Ha három mérkőzéssel büntetik, a Bilbao ellen is hiányozni fog.

Spanyol szuperkupa-döntő: Athletic Bilbao–Barcelona 3–2, gólszerző: Griezmann (40., 77.), ill. Ó. de Marcos (42.), Villalibre (90.), I. Williams (93.) Kiállítva: Messi (121.)

Premier League, 18. forduló: Manchester City–Crystal Palace 4–0.
Az élcsoport: 1. Manchester United 37 pont, 2. Manchester City 35 (17), 3. Leicester 35.

Serie A, 18. forduló: Internazionale–Juventus 2–0.
Az élcsoport: 1. AC Milan 40 pont (17), 2. Internazionale 40, 3. Napoli 34.