Ajánló

Brexit utáni kapcsolatok: szavazott a brit parlament

Aláírták Brüsszelben az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeli kereskedelmi viszonyrendszeréről szóló megállapodást, amelyet a londoni alsóház is elfogadott

Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Londonban pedig Boris Johnson brit miniszterelnök írta alá az Európai Unió és az Egyesült Királyság jövőbeli kereskedelmi kapcsolatairól szóló megállapodást. Az egyezményt a brit alsóház elsöprő többséggel elfogadta, és lapzártánkkor már tárgyalta a Lordok Háza is.

Brexit utáni kapcsolatok: szavazott a brit parlament
Ursula von der Leyen és Charles Michel az aláírt megállapodással, amelyet később Londonban Boris Johnson is kézjegyével látott el
Fotó: Európai Parlament

Ünnepélyes keretek között aláírta szerda reggel az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti jövőbeni kapcsolatok feltételeit rögzítő megállapodást Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. „A ma aláírt egyezmény hónapokig tartó intenzív tárgyalások eredménye, amelyek során az Európai Unió példátlan mértékű egységet mutatott. Ez egy tisztességes és kiegyensúlyozott megállapodás, amely teljes mértékben védi az alapvető értékeket, stabilitást, és kiszámíthatóságot teremt az állampolgárok és a vállalatok számára” – nyilatkozott Charles Michel a dokumentum szignálása után.

Az egyezmény egy példányát ezután a brit királyi légierő repülőgépével Londonba szállították, és a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban Boris Johnson brit miniszterelnök is aláírta.

A jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeiről szóló, 1246 oldalas egyezményről többhavi tárgyalási folyamat után, múlt csütörtökön állapodtak meg a brit kormány és az Európai Bizottság tárgyalóküldöttségei. A megállapodás ideiglenes alkalmazása az új év első napján lép életbe, ami azért vált szükségessé, mert még az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia, ami már csak a jövő évben lesz lehetséges.

Nem lesz szükség a nemzeti parlamentek jóváhagyására, miután az Európai Bíróság 2017. május 16-i véleménye szerint az uniós kereskedelmi szerződések rendel­kezéseinek túlnyomó többsége az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik, és ezekhez elég a tagállamok kormányait tömörítő Európai Tanács és az Európai Parlament jóváhagyása.

A megállapodást a várakozásoknak megfelelően nagy többséggel jóváhagyta tegnap a brit parlament alsóháza. A téli szünetét töltő alsóház a soron kívül összehívott szerdai ülésnapon ötórás vitát tartott az átfogó megállapodásról, és a délutáni voksoláson 521:73 arányban megszavazta az egyezmény törvénybe iktatását kérő kormányzati indítványt.

Az alsóházi szavazás után a tervezet a felső kamara, a Lordok Háza elé került, amely késő estig tárgyalta, és mire az olvasó a lapot a kezében tartja, valószínűleg el is fogadta a megállapodást.Boris Johnson az alsóházban történelminek nevezte a megállapodást, és arról beszélt, hogy az Egyesült Királyság számára új korszak kezdődik, újra megteremtve liberális, kifelé tekintő, a közjót szolgáló országként betöltött globális szerepét. Johnson szerint az Egyesült Királyság távolságtartó, kedvetlen tagja, néha kerékkötője is volt az Európai Uniónak, most azonban barátságos szomszéd lesz, a legjobb barát és szövetséges, akit az EU csak kívánhat magának. Johnson hangsúlyozta: a törvénytervezet megmutatja, hogy az Egyesült Királyság egyszerre lehet európai és szuverén állam.