Ajánló

Megindult az amerikai rendőrség reformja

Frank-Walter Steinmeier német államfő kijelentette: Nem elég nem rasszistának lenni, antirasszistának kell lenni

Tovább folytatódnak a rendőri reformok az Egyesült Államokban, Donald Trump elnöki rendeletben szabályozza a hatóságok magatartási kódexét.

Megindult az amerikai rendőrség reformja
Az afroamerikai Rayshard Brooks halála miatt fokozódik a feszültség Atlantában
Fotó: AFP/Chandan Khanna

Újabb szervezeti intézkedéseket hoztak hétfőn amerikai rendőri testületeknél: a New York-i rendőrség hatszáz fős, széles körben agresszívnak tartott, sok lakossági panaszt kiváltó civil ruhás bűnügyi csoportjának tagjait más osztályokra vezénylik át. Patrick Lynch, a New York-i rendőrszakszervezet elnöke azonban nemtetszését fejezte ki az intézkedéssel kapcsolatban, azt mondta, a város vezetői csak később fognak rádöbbenni annak következményeire. Az atlantai polgármester pedig olyan reformot vezet be a fekete bőrű Rayshard Brooks minapi lelövése után, miszerint a rendőröknek csak arányos erőszakot szabad alkalmazniuk, és a feszültség csökkentésére kell koncentrálniuk.

Donald Trump elnök rendelet kidolgozását ígérte a rendfenntartásról. „Igazságos és biztonságos joguralmat kell teremteni az országban” – mondta. Hozzátette, hogy meggyőződése szerint a rendfenntartók zöme nagyszerű ember. Az elnök rendeletében az előzetes információk alapján szerepel a rendőri viselkedési kódex, amely nagy hangsúlyt helyez majd a fegyverhasználat és az élet kioltására alkalmas technikák, mint például a fojtófogás alkalmazásának szabályozására.

Időközben tüntetők megpróbálták ledönteni helyi idő szerint hétfő este Új-Mexikóban egy spanyol konkvisztádor, Juan de Onate szobrát. A tiltakozók dulakodásba keveredtek a szobor védelmére érkező fegyveres csoporttal, és az incidens során egy embert lövés ért – jelentette be a város rendőrsége a Twitteren, hozzátéve: a meglőtt férfi állapota súlyos, de stabil.

A már említett fojtófogást egyébként Franciaországban a rendőrök tiltakozása miatt egyelőre nem tiltják be, amíg nem találnak helyette a szakemberek más technikát a letartóztatásnak ellenállók kezelésére.

Németországban egy pódium­beszélgetésen Frank-Walter Stein-­ meier államfő kijelentette, hogy a rasszizmus a demokrácia ellensége. Mint mondta, a rasszizmus nem akar párbeszédet, sokszínűséget és békés együttélést, hanem csak gyűlöletet mások ellen és dominanciát mások felett, ezért nem elég nem rasszistának lenni, antirasszistának kell lenni. Az államfő kitért arra is, hogy Németországban is kirekesztenek, megtámadnak, megfenyegetnek embereket csak azért, mert egy tetszőlegesen kiválasztott jellemző alapján egy kisebbséghez tartozónak tűnnek, például sötét bőrük van, kipát viselnek, mecsetbe járnak imádkozni, vagy egyszerűen máshogy néznek ki, mint a többség.

Röviden

Az amerikai kormány tovább nehezítette hétfőn a menedékkérést az Egyesült Államokba, bírálói szerint az emberiességi védelem rendszere halálos sebet kapott az országban. A legújabb szigorítások között szerepel, hogy a bevándorlási ügyekben ítélkező bírók még jobban szűrjék a kérelmezőket, és hogy meghallgatás nélkül is elutasíthatnak kérelmeket.

Az amerikai hadsereg létszámcsökkentése Németországban nem függ össze az Egyesült Államok lengyelországi katonai jelenlétének növeléséről folytatott tárgyalásokkal – mondta Jacek Czaputowicz. A lengyel külügyminiszter tegnap német kollégáját, Heiko Maast fogadta Varsóban, miután Donald Trump bejelentette: 34,5 ezerről 25 ezerre csökkentik a Németországban állomásoztatott amerikai katonák számát. Az uniós költségvetésről Maas úgy vélekedett, a pénzt a jogállamiság tiszteletben tartásával kell odaítélni.