Ajánló
Szoros energiapolitikai együttműködés Szerbiával
Az EU-nak szüksége van Szerbiára, Magyarország pedig nemzetstratégiai jelentőséget tulajdonít déli szomszédja uniós csatlakozásának – jelentette ki Szijjártó Péter
Magyarországra 2021 októberétől érkezhet gáz Szerbia felől, akár a tervezettnél is nagyobb mennyiségben – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter tegnap Budapesten, miután hivatalában fogadta Aleksandar Antić szerb bányászati és energiaügyi minisztert. Szijjártó Péter közölte, hogy Magyarország többletfejlesztéseket is vállal, amennyiben a szállító vállalatok az évi hatmilliárd köbméternél nagyobb igényt jelentenek be. A határtól a magyar vezetékhálózatig tartó szakasz építése már az előkészületeknél tart, és hamarosan megszülethet az összekapcsolódási megállapodás is a szerb féllel – tette hozzá.
A tárcavezető tájékoztatása szerint Szerbia és Magyarország közös célnak tekinti, hogy regionális áramtőzsdét hozzon létre, és ezzel kiszámíthatóbbá tegye a térség áramellátását. Az együttműködés keretében a kétszeresére bővül a szerb és a magyar hálózat összeköttetési kapacitása, vagyis a duplájára nő a két ország közötti villamosenergia-csere. Az új paksi erőműblokkok termelési többlete részben Szerbiába kerülhet, és Magyarország az ottani vízierőművek kapacitására is számíthat.Szijjártó Péter energiabiztonsági és nemzetstratégiai szempontokkal indokolta az energetikai kapcsolatok fejlesztését. Aleksandar Antic üdvözölte, hogy a két ország együttműködése energetikai projektekre is kiterjed. A tárcavezető szerint mindkét fél számára előnyös, hogy a villamosenergia-hálózataik erősítik egymást, és lát lehetőséget arra is, hogy az együttműködéshez további államok csatlakozzanak. Az MTI kérdésére válaszolva Szijjártó Péter kijelentette, hogy az EU-nak szüksége van Szerbiára, Magyarország pedig nemzetstratégiai jelentőséget tulajdonít déli szomszédja uniós csatlakozásának. Ezért is üdvözölte, hogy Várhelyi Olivér szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős uniós biztos olyan módszertant fogadtatott el Brüsszelben, amely felgyorsíthatja Szerbia EU-integrációját. A közösség nem tétlenkedhet, el kell kezdeni a következő tárgyalási fordulókat Szerbiával – tette hozzá.
A miniszteri sajtótájékoztatót megelőzően az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója egyetértési megállapodást írt alá a Szerb Villamos Művek, valamint a szerb állami gázszolgáltató,
a Srbijagas vezetőivel.
Új kapacitások és technológiák jelentik a versenyképesség zálogát
Újabb támogatott beruházások
Az új világgazdasági versenyben a magyar vállalatok akkor tudnak helytállni, ha megerősödnek, új kapacitásokat építenek fel, új technológiákat vásárolnak és bővítik termékportfóliójukat – mondta Szijjártó Péter ugyancsak tegnap a versenyképességi program támogató okiratainak átadásán. Hozzátette, mindezekhez beruházásokra van szükség, hogy az unió intézkedését kihasználva 800 ezer eurónyi támogatást biztosítanak azoknak a vállalatoknak, amelyek a munkahelyek megvédése érdekében beruházásokat hajtanak végre.
Közölte, a kormány a versenyképesség-növelő támogatási programot 50 milliárd forintos kerettel indította el, végül 178 milliárd forintnyi támogatási igény gyűlt össze. A programra 806 vállalat nyújtotta be pályázatát, amelyekben 377 milliárd forintnyi beruházást vállaltak, így 143 618 munkahelyet tudnak megvédeni. Tegnap újabb három cég vehetett át támogató okiratot a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. A Doktor24 Medicina Zrt., a Kecskeméti Gumiipari Kft. és a Medicontur Orvostechnikai Kft. Beruházási költségeik mintegy felét vállalja át az állam.