Ajánló

Másfél évre kitiltották Ukrajnából Kelemen Hunort

A kárpátaljai magyarokkal ünnepelt volna, de visszafordították a határról az RMDSZ elnökét – Budapest ellenzi a döntést, a bukaresti ukrán nagykövet szerint a politikus a hibás

Botrányos módon fordították vissza a határról a legnagyobb romániai magyar párt vezetőjét. Az ügyről a bukaresti ukrán nagykövet kétes hitelességű magyarázatot adott, budapesti kollégáját viszont mára berendelte a magyar külügy.

Másfél évre kitiltották Ukrajnából Kelemen Hunort
A történtek miatt panasszal fordult a bukaresti ukrán nagykövetséghez az RMDSZ elnöke
Fotó: MH

Nem engedték be Kárpátaljára Kelemen Hunort, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökét – tudatta maga az érintett a Facebookon, sőt, másfél évre ki is tiltották Ukrajnából. Kelemen Ungvárra igyekezett, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) megalapításának harmincadik évfordulójára. Mint írta, egy órányi határon való várakoztatás után szombaton a Záhony-Csap határátkelőn, ahol román diplomataútlevéllel érkezett, magyarázat nélkül megtagadták a belépését. Csupán egy ukrán nyelvű jegyzőkönyvet tettek elé, és bepecsételték az útlevelébe, hogy 2020 október 13-ig nem mehet be Ukrajnába. Mint mondta, az esetről tájékoztatta a román külügyet, és panasszal fordult a bukaresti ukrán nagykövetséghez.

Oleksandr Bankov bukaresti ukrán nagykövet erre reagálva közölte: a helyzet „kellemetlen, de természetes”, mivel szerinte Kelemen Hunort már 2017. november 3-án kitiltották Ukrajnából, és magyar útlevéllel már volt, hogy visszafordították a határról. Indoklást pedig szívesen ad személyesen. Kelemen viszont jelezte: húsz éve nem volt Ukrajnában, és soha nem használta magyar útlevelét. Bankovot arra kérte, igazolja állításait.

A magyar külügy sem hagyta szó nélkül a dolgot: Menczer Tamás államtitkár közölte, hogy hazánk elfogadhatatlannak tartja Kelemen kitiltását, ezért mára berendelték a budapesti ukrán nagykövetet a Külügyminisztériumba. Mint Menczer fogalmazott, ez már a sokadik elfogadhatatlan magyarellenes lépése Kijevnek.

Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár Facebook-oldalán megdöbbentőnek és elkeserítőnek nevezte a történteket „egy magát európainak valló országban”.

Jól illusztrálja a jelenlegi ukrajnai helyzetet Kelemen kitiltása, aki szerepel a Mirotvorec szélsőséges honlap halállistáján – mondta a végül az RMDSZ-elnök nélkül megtartott rendezvényen Brenzovics László. A KMKSZ elnöke szerint soha nem volt olyan nagy szükség a határozott, megalkuvás nélküli érdekképviseletre, mint most. A rendezvényen az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke megerősítette: a magyar álláspont változatlan abban, hogy bizonyos dolgok, például az emberi jogok, beleértve a kisebbségi jogokat, a magyar anyanyelvi oktatás, kultúra, az önrendelkezés formái, az anyanyelvű ügyintézés, a magyar jelképek használata, nem lehet vita tárgya. Németh Zsolt úgy fogalmazott, az új elnök remélhetőleg a demokrácia megerősítéséről fog tanúbizonyságot tenni.

Ami az elnökválasztást illeti, az első forduló eredményeiről tegnap hirdetett hivatalosan is eredményt az ukrán választási bizottság. Eszerint tényleg Volodimir Zelenszkij humorista–producer, a Nép szolgája párt jelöltje nyert a szavazatok 30,24 százalékával, a második pedig Petro Porosenko hivatalban lévő államfő 15,95 százalékkal. Ők mérkőznek meg az április 21-i, második fordulóban. Zelenszkij kampánycsapata ennek szellemében tegnap közzétette a jelölt korrupcióellenes programját, amely tartalmazza a parlamenti képviselők mentelmi jogának megszüntetését is.

Tudtak a himnuszt betiltó részről Bugárék

Súlyos állításokat fogalmazott meg Ondrej Dostál, a jobboldali Polgári Konzervatív Párt elnöke a Híd-Most politikusaival szemben. Emlékezetes: a nemzeti jelképek használatáról is szóló törvény nem titkoltan a dunaszerdahelyi DAC-szurkolók ellen hozott része minden olyan ország himnuszának nyilvános éneklését pénzbírsággal bünteti Szlovákiában, amelynek nincsen hivatalos delegációja a helyszínen. A törvényt, amely ellen Budapest és a Magyar Közösség Pártja is tiltakozott, döbbenetes módon a szlovák–magyar vegyespárt, a Híd-Most magyar képviselői is megszavazták. A párt elnöke, Bugár Béla utóbb tévedésre hivatkozott, illetve, hogy nem tudták elég alaposan, mit tartalmaz a törvény, ugyanakkor Dostál, aki a felvidéki Körkép.sk és a 444.hu portáloknak is interjút adott, elmondta, hogy november óta olvasható volt a jogszabály szövege, februárban pedig ő maga hívta fel a magyar képviselők figyelmét a himnuszt tartalmazó részre. Hozzátette, nem számít arra, hogy a Híd-Most pártnál bármi következménye lenne a botránynak. Eközben a DAC szurkolói szombaton a stadionban „reagáltak” a törvényre: a zsolnai Zilina elleni mérkőzésen (amelyet egyébként meg is nyertek) teli torokból énekelték a magyar himnuszt. (VZ)