Történelem
A világ legrégebbi Homo Sapiens lábnyomát azonosították Dél-Afrikában
153 000 éves múltra tekint vissza

2023-ban a helyzet egészen megváltozott. Napjainkban az 50 000 évnél régebben, keltezett hominin ichnositok (a fogalom, amely magában foglalja a nyomokat és más nyomokat is) Afrikában 14, és további tíz helyszín van a világon máshol, beleértve az Egyesült Királyságot és az Arab-félszigetet .
Az Ichnosban, a nyomkövületek nemzetközi folyóiratában nemrégiben megjelent cikkben hét újonnan felfedezett hominin ichnosit korát közölték.
A legutóbbi mintegy 71 000 éves múltra tekint vissza. A legrégebbi, 153 000 éves múltra visszatekintő lelet a tanulmány egyik legfigyelemreméltóbb lelete: ez a legrégibb lábnyom, amelyet eddig fajunknak, a Homo sapiensnek tulajdonítottak .
A területről és az időszakról származó egyéb bizonyítékokkal együtt, beleértve a kifinomult kőeszközök fejlesztését, a művészetet, az ékszereket és a kagylók betakarítását, megerősíti, hogy Cape déli partja olyan terület volt, ahol a korai anatómiailag modern emberek túlélték, fejlődtek és virágzottak. Afrikából más kontinensekre is elterjedt. A nyomvonalak, kövületek vagy bármilyen más ősi üledék tanulmányozása során a legfontosabb kihívás az anyagok korának meghatározása.
E nélkül nehéz egy lelet tágabb jelentőségét értékelni, illetve a geológiai leletet létrehozó éghajlati változásokat értelmezni. A Cape déli partvidéki eolianitok esetében a kormeghatározási módszer gyakran az optikailag stimulált lumineszcencia.
Ez a datálási módszer megmutatja, hogy milyen régen volt kitéve egy homokszem a napfénynek; más szóval, hogy mennyi ideje van eltemetve az az üledékszakasz. Tekintettel arra, hogyan alakultak ki a jelen tanulmányban szereplő nyomok – nedves homokon lenyomatokat, majd új fúvóhomokkal való betemetést – ez egy jó módszer, mivel elég biztosak lehetünk abban, hogy a kormeghatározási „óra” nagyjából akkor indult, amikor a nyomvonal létre.
Egy évtized múlva arra számítunk, hogy az ősi hominin ichnositok listája sokkal hosszabb lesz, mint jelenleg – és a tudósok sokkal többet megtudhatnak majd őseinkről és az általuk megszállt tájakról.