Tech
Bekapcsolták a világ legnagyobb szélturbináját
Rotorátmérője kétszer akkora, mint egy futballpálya hossza

A China Three Gorges Corporation bejelentette, hogy a 16 megawattos MySE 16-260 turbinát július 19-én sikeresen üzembe helyezték a vállalat Fujian tartomány közelében lévő tengeri szélerőműparkjában. A behemót 152 méter (500 láb) magas, és minden egyes lapátja 123 méter (403 láb) hosszú és 54 tonnát nyom. Ez azt jelenti, hogy a lapátok forgás közbeni pásztázása 50 000 négyzetméter területet fed le.
Ez az első alkalom, hogy egy ekkora turbinát kereskedelmi hálózatra kapcsoltak.
A vállalat szerint csak egy ilyen turbina képes lenne annyi áramot termelni, hogy 36 ezer háromfős háztartás áramellátását biztosítsa egy éven keresztül. A technológia lenyűgöző zöldtulajdonságait részletezve azt állítják, hogy a szélerőművek által termelt háztartási villamos energia 54 ezer tonnával csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást a széntüzelésű erőművek használatához képest.
A Fuijian tengeri szélerőműpark a Tajvani-szorosban található. A Beaufort-skála szerinti 7-es erősségű széllökések, amelyek a „közel szélvihar” kategóriába tartoznak, rendszeresen előfordulnak ezeken az alattomos vizeken, ami nyilvánvalóan tökéletes a szélenergia termeléséhez – feltéve persze, hogy a turbinák ellenállnak az időjárásnak. A MySE 16-260-at tervező Mingyang Smart Energy már akkor is biztos volt abban, hogy gépük megfelel a kihívásnak, egy LinkedIn-bejegyzésben azt állították, hogy az „79,8 [méter/másodperc] szélsebességű széllel” is megbirkózik.
Mégis, nem telt el sok idő, mire ezek az állítások próbára tették magukat, a hónap elején Kelet-Ázsiában pusztító Talim tájfun nyomán. A tájfun veszélye állandóan jelen van ebben a régióban, és az új megaturbina ellenállt a támadásnak.
A létesítmény sikerén felbuzdulva a China Three Gorges Corporation már a jövőbe tekint. „A következő lépésben a 16 [megawattos] egységet a China Three Gorges Corporation által épített Zhangpu Liuao tengeri szélerőműpark projekt második szakaszában fogják alkalmazni” – mondta a Three Gorges Group Fujian Company ügyvezető igazgatója, Lei Zengjuan.
Miközben Kína élen jár a nagyobb és erősebb turbinák kifejlesztésében, más országok a nyomában vannak. Az Egyesült Államokban már folyik a Vineyard Wind 1 építése, egy hatalmas tengeri fejlesztés, amely 13 megawattos GE Haliade-X turbinákat fog tartalmazni. Dánia 2021-ben bejelentette, hogy a partjainál egy szélerőművekből álló mesterséges szigetet fog építeni.
Egy olyan világban, ahol a fosszilis tüzelőanyagoktól való eltávolodásra minden eddiginél nagyobb szükség van, a megújuló energiaforrások terén elért minden előrelépés mindenképpen jó hír.