Sport
Többet ésszel, mint sok edzéssel
Az energiahiány súlyos betegségeket okozhat az élsportban

Az egyre nagyobb pénzdíjak, sok országban busás életjáradékok hatására a sportolók és edzőik is minden kockázatot vállalnak az eredményesség érdekében. A 29 éves atléta, Pippa Woolven a BBC beszámolja szerint elmondta: „Körülbelül öt évig szenvedtem, amire kiderült, mi a bajom. Hittem abban, hogy ha egy futó minél vékonyabb, annál sikeresebb lehet. Egyre keményebben edzettem, ami után fáradt voltam, és több egészségügyi problémám lett. Mert hibás az a nézet, hogy a kemény munka jutalommal egyenlő, mert ha ez nincs egyensúlyban megfelelő pihenéssel, felépüléssel és táplálkozással, akkor sportoló soha nem fogja elérni a benne rejlő lehetőségeket.”
Simon Rea professzor szerint jelentős a felelősségük az edzőknek, akik ugyan megkövetelik a sokszor ember feletti edzéseket, de azt már nem ellenőrzik, hogy utána a versenyzőjük mit és mennyit eszik.
A sportorvosok már jól ismerik a RED-S-szindrómát, amely a relatív energiahiány okozta, károsodott élettani működésre utal. A károsodott működés vonatkozhat az anyagcserére, a menstruációs funkcióra, a csontok egészségére, az immunitásra, a fehérjeszintézisre és a szív- és érrendszeri egészségre.
A relatív energiahiány azt jelenti, hogy az összes testfunkcióhoz szükséges energiamennyiséghez képest kevesebb energia áll rendelkezésre. Ez akkor következik be, ha az étrendből származó kalóriabevitel (az összes kalória egyenlő a felhasználható teljes energiával) nem elegendő az egészséghez, a szervezet működéséhez és a mindennapi élethez szükséges energiafelhasználáshoz, ha a testmozgás és a sporttevékenységek energiaigényét is figyelembe vesszük. Egyszerűen fogalmazva, a szervezetbe jutó energia nem elegendő a szervezet által naponta felhasznált energiához.
Pippa Woolven megalapította a RED-S-programot, amely a tudatosság növelésén és a megelőzésen, valamint a sportolók felépülésének támogatásán dolgozik. Weboldala kiemel néhány fő figyelmeztető jelet: megmagyarázhatatlan fáradtság, visszatérő sérülések vagy betegségek, teljesítménycsökkenés, rendszertelen vagy hiányzó menstruáció, ingerlékenység és szorongás súlygyarapodás miatt. Mert saját tapasztalata szerint is a sport lényege az egészségmegőrzés, és nem az eredményesség hajszolása miatti egészségkárosodás.