Karaktergyilkos tinédzserek

Sem Sztefanosz Cicipasz, sem Oszaka Naomi, sőt a világelső Ashleigh Barty sincs már versenyben

Mindkét olimpiai bajnok vette az akadályokat a Nem Yorkban zajló amerikai nyílt teniszbajnokságon, s immár a nyolcaddöntőben vannak a US Openen.

A tizennyolc éves Carlos Alcaraz nagy skalpot szerzett, és nyolcaddöntős
Fotó: AFP/Matthew Stockman

A német Alexander Zverev (4. kiemelt) a szabadkártyás amerikai Jack Sock ellen meg sem izzadt, tekintettel arra, hogy egy combizom-sérülés miatt ellenfele feladta 3:6, 6:2, 6:3, 2:1-es állásnál. A tokiói női aranyérmes svájci Belinda Bencic is amerikai játékos, Jessica Pegula ellen nyerve került a legjobb tizenhatba. Mindketten ma folytatják: Zverev az olasz Jannik Sinner ellen, míg Bencic a lengyel Iga Swiatek ellen, ami bizony kemény dió lesz.

A nagy meglepetések közé tartozik a női világelső Ashleigh Barty korai búcsúja. Az ausztrál eddig szettet sem vesztett, de a 32 között a 43. kiemelt, hazai pályán játszó Shelby Rogers a döntő játszmában 2:5-ről megfordította ellene a háromszettes mérkőzést. És nincs már a mezőnyben a címvédő japán Oszaka Naomi sem, akit egy 18 éves kanadai lány, Leylah Annie Fernandez (73. kiemelt) vert meg ugyancsak a harmadik körben.

Hajszál híján két szettben nyert Oszaka, ám a második szettben 6:5-nél nem tudta lezárni a meccset, Fernandez pedig – aki soha nem volt még Grand Slam-tornán nyolcaddöntős – szárnyakat kapott. Oszaka viselkedése finoman szólva sem volt lenyűgöző, dobálta az ütőjét, lődözte a labdákat a lelátóra. A kötelező sajtótájékoztatót azonban nem hagyta ki (mint a Roland Garroson), és elmondta, ha nyer, nem boldog, ha veszít, akkor meg szomorú. Hát, nagy a baj…

Kellemetlen véget ért a harmadik kiemelt görög Sztefanosz Cicipasz mérkőzése is – lám, ez a torna a 18 évesek nagy versenye – a spanyol Carlos Alcaraz öt játszmában, 4 óra 11 perces mérkőzésen elütötte a nyolcaddöntőbe jutástól. „Még soha nem láttam, hogy valaki ilyen erősen ütné meg a labdát” – mondta legyőzőjéről a Roland Garros idei döntőse. Az amerikai nyílt bajnokság férfiversenyének negyedik fordulójába ilyen fiatalon legutóbb két amerikai, Pete Sampras és Michael Chang jutott be, mindketten 1989-ben.

Ami a tegnapi, még lapzártánk előtti nyolcaddöntőket illeti a négy-négy férfi és női találkozóból egyedül az Elina Szvitolina–Simona Halep találkozó ért véget, a volt világranglistavezető, kétszeres Grand Slam-győztes román nem bírt ukrán ellenfelével, az ötödikként kiemelt, utóbbi időben esélyesebb Szvitolina 6:3, 6:3-ra nyert.