Külföld

Nincs elég rakéta a Kínával vívott háborúhoz

Az USA rájött, hogyan oldja meg a helyzetet

A Pentagon fokozatosan eltávolodik attól a szokástól, hogy néhány nagyon drága fegyvert vásárol, és a „sok olcsó fegyver” elve felé halad.

Nincs elég rakéta a Kínával vívott háborúhoz
Az Egyesült Államok és Tajvan kétoldalú együttműködését szimbolizáló jelek láthatók a Barracuda-500-on, egy alacsony költségű autonóm cirkálórakétán, amelyet az NCSIST és az amerikai Anduril cég közösen fejlesztett ki
Fotó: I-Hwa Cheng / AFP

Magas rangú amerikai katonai tisztviselők meg vannak győződve arról, hogy az évtized végére háború törhet ki az Egyesült Államok és Kína között Tajvan miatt. A Pentagon pedig egyre inkább felismeri, hogy az amerikaiak meglévő rakétaarzenáljai egy ilyen háborúban csak néhány napig tartanának ki – írja a Business Insider.

„A hadgyakorlatok megmutatták, hogy a Tajvanért folytatott ádáz küzdelemben az amerikai erők kevesebb mint egy hét alatt kifogyhatnak a nagy hatótávolságú, precíziós irányítású lőszerekből. Az ilyen lőszerek csata közbeni utánpótlása megterhelheti mind az amerikai ipart, mind a költségvetést. A fegyverarzenál háború előtti bővítésére tett kísérlet ugyanezt teheti” – áll a kiadványban.

A probléma megoldása érdekében az amerikai katonai vállalatok most olcsóbb és egyszerűbb fegyverek gyártására térnek át, eltávolodva a kevés és drága gyártás szokásától.

Az Anduril tavaly bemutatta a Barracuda cirkálórakéta-családot, többféle méretben, hatótávolságon és robbanófej-kapacitásban. A vállalat szerint az új üzem, amely 2026 januárjában nyílik meg, állítólag műszakonként 2000 Barracuda rakéta gyártására lesz képes.

Néhány hónappal ezelőtt a Mach Industries elnyert egy Pentagon szerződést a Viper fejlesztésére, egy függőleges felszállású stratégiai csapásmérő cirkálórakétára, amelynek darabonkénti ára tömeggyártás esetén várhatóan kevesebb, mint 100 000 dollár lesz.

„Az amerikai Védelmi Minisztérium és mások egyre inkább felismerik, hogy a különféle, megfizethetően és nagy mennyiségben előállítható lőszerkészletek hatalmas mennyisége potenciálisan fontosabb az egyenlő feltételek melletti harcra való felkészültség szempontjából, mint a kifinomult rendszerek korlátozott arzenálja” – írja a Business Insider.

A Pentagon nyilvánvalóan megtanulta ezt, különösen a közelmúltbeli eszkaláció során, amikor egy rövid összecsapás a jemeni húszikkal és Iránnal gyorsan kimerítette az amerikai antiballisztikus rakétakészleteket. Az ukrajnai háború is ugyanezt mutatta, amely nagyrészt felemésztette a Patriot elfogó rakétakészleteket. Most az amerikaiak is azon tűnődnek, hogy milyen gyorsan fogyhatnak el a Tomahawk készletek – írta meg az Unian.

Kapcsolódó írásaink