Külföld

Újabb vihar készülődik Gáza okán

Kína súlyos aggodalmát fejezi ki Izrael azon döntése miatt, hogy az izraeli hadsereg átvegye az ellenőrzést Gáza városa felett - közölte Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken, a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján. Az izraeli kormánynak újra kell gondolnia a gázai katonai művelet további meghosszabbításáról szóló döntését - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke pénteken.

Újabb vihar készülődik Gáza okán
A konfliktus tartós rendezésének kulcsa szintén a harcok azonnali leállítása
Fotó: AFP/Bashar Taleb

A kínai szóvivő azt követően szólalt meg, hogy az izraeli biztonsági kabinet péntekre virradóra jóváhagyta Benjámin Netanjahu miniszterelnök javaslatát, amely alapján az izraeli hadsereg lépésenként „átvenné az irányítást” Gáza városában a Hamász szélsőséges szervezet elleni hadművelet részeként. Kuo hangsúlyozta: Gáza a palesztin néphez tartozik, a palesztin területek elválaszthatatlan részét képezi. Hozzátette: a humanitárius válság enyhítésének és a túszok szabadon engedésének egyetlen helyes útja a mielőbbi tűzszünet.

A konfliktus tartós rendezésének kulcsa szintén a harcok azonnali leállítása - fogalmazott. Peking álláspontja szerint csak a tűzszünet teremthet alapot a feszültség csillapítására és a térség biztonságának helyreállítására. Kína kész a nemzetközi közösséggel együttműködni annak érdekében, hogy mielőbb véget érjen a gázai háború, enyhüljön a humanitárius katasztrófa, és előrelépés történjen a kétállami megoldás megvalósítása felé.

Ursula von der Leyen arra reagált, hogy az izraeli biztonsági kabinet péntekre virradóra hagyta jóvá a Benjámin Netanjahu miniszterelnök által előterjesztett biztonsági tervet a Hamász iszlamista terrorszervezet legyőzésére a Gázai övezetben. A terv szerint az izraeli hadsereg lépésenként „átvenné az irányítást” Gáza városában, miközben humanitárius segítséget biztosítana a civil lakosságnak a harcokon kívüli övezetekben.

A kabinet döntése értelmében Gáza város civil lakosságának kitelepítését be kell fejezni október 7-ig, a Hamász terrortámadásának „szimbolikus határidejéig”. Ezt követően ostrom alá vonják a városban maradt Hamász-harcosokat. Az Európai Bizottság elnöke az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hangsúlyozta: amellett, hogy Izraelnek újra kell gondolnia döntését, a Hamásznak szabadon kell engednie az összes izraeli túszt, akiket - mint írta - embertelen körülmények között tartanak fogva. A humanitárius segélyeknek azonnal és akadálytalanul be kell jutniuk Gázába, hogy mindent el lehessen juttatni a rászorulók számára - tette hozzá bejegyzésében Ursula von der Leyen.

Kapcsolódó írásaink