Külföld

Gazdasági pánik Washingtonban: Trump szünetelteti a vámokat

A The New York Times szerint a döntés hátterében egy új pénzügyi válságtól való félelem áll, amely kizárólag Trumphoz köthető lenne

Az amerikai vámok 90 napra történő felfüggesztése azzal függ össze, hogy Washingtonban egy új globális pénzügyi válság kialakulásától tartanak.

Gazdasági pánik Washingtonban: Trump szünetelteti a vámokat
Donald Trump 90 napra felfüggesztette a vámokat – tanácsadói szerint ezzel próbálja elkerülni, hogy egy új gazdasági válság az ő nevéhez fűződjön
Fotó: AFP/Roberto Schmidt

„Donald Trump döntését az a félelem váltotta ki, hogy a vámokkal való kalandozása gyorsan pénzügyi válsággá eszkalálódhat. És ellentétben az elmúlt 20 év két korábbi összeomlásával – a 2008-as globális pénzügyi válsággal és a 2020-as világjárvánnyal – ez a válság közvetlenül egyetlen embernek lenne betudható” – olvasható a kiadvány anyagában.

A lap szerint sok magas rangú Trump-tanácsadó és –tisztviselő az utolsó pillanatig nem tudott Trumpnak a vámok felfüggesztéséről szóló döntéséről, mivel az amerikai vezető szerda reggel még azt jelezte, hogy ragaszkodik korábbi tervéhez.

Megjegyzendő, hogy a döntő szerepet abban, hogy Trump erre a döntésre hajlott, Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter játszotta.

Donald Trump amerikai elnök április 2-án írta alá a más országokból származó behozatalra vonatkozó „kölcsönös” vámok bevezetéséről szóló végrehajtási rendeletet. A minimális alapvám mértéke 10 százalék lesz. Ugyanakkor a legtöbb országra magasabb kulcsok vonatkoznak majd, amelyeket – mint az amerikai kereskedelmi képviselő hivatala kifejtette – az államok adott országgal szembeni kereskedelmi hiányadatai alapján számoltak ki – így a deficit helyett egyenleg keletkezik – írja a The New York Times nyomán a ria.ru.

Trump április 9-én jelentette be, hogy az Egyesült Államok 90 napra azonnal felfüggeszti a több mint 75 országgal szembeni tükörvámokat.

Kapcsolódó írásaink