Külföld

Nyolc hónap házi őrizetre ítélték azt a két francia állampolgárt

Nyolc hónap házi őrizetre ítélték csütörtökön azt a két francia állampolgárt, aki a hét elején gyújtópalackokat dobott át a marseille-i orosz főkonzulátus falán a diplomáciai képviselet kertjébe.

Nyolc hónap házi őrizetre ítélték azt a két francia állampolgárt
A francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központnál (CNRS) dolgozó kutatók elismerték tettüket
Fotó: AFP/Miguel Medina

A férfiaknak jeladóval ellátott bokabilincset kell viselniük, öt évig nem mehetnek a konzulátusi negyed közelébe, és nem tarthatnak fegyvert.

A francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központnál (CNRS) dolgozó kutatók elismerték vétkességüket.

Az illetékes ügyész úgy fogalmazott, hogy a tett „nem volt veszélyes, és úgy vélem, ezt a célt kifejezésre is juttatták”. Hozzátette: az azonban nem engedhető meg, hogy diplomáciai képviseleteket vegyenek célba.

Az elítélt kutatók egyike, a magát idealistának nevező 59 éves Georges Sitja, akinek felesége ukrán állampolgár, azt hangoztatta, hogy tettével „a világ helyzetére akarta felhívni a figyelmet”. A másik vádlott, a 48 éves Vasil Heresanu hozzátette, hogy a „dolgok nem jó irányba haladnak”. A romániai gyökerekkel rendelkező francia állampolgár egyebek között az ukrajnai háborút, a klímaváltozást és az amerikai választásokat említette ezzel kapcsolatban. Heresanu azt mondta, mindössze „zajt” akartak csapni, de most már bánja tettét.

A két kutató elmondta, hogy mínusz 190 Celsius-fokos folyékony nitrogént töltöttek három műanyag palackba, majd azokat az ukrajnai háború kirobbanásának harmadik évfordulóján e a konzulátus területére dobták. Mint mondták, ezek az eszközök zajt csapnak, de nem veszélyesek.

A perben magánvádlóként az orosz főkonzul és a CNRS képviselője is fellépett. Sztanyiszlav Oranszkij főkonzul a robbanások után súlyos bűncselekményekről beszélt, amelyek „egy terrorcselekmény ismérveit mutatják fel”. A bűnügyi nyomozásokért felelős orosz bizottság pedig bejelentette, hogy nyomozást indít „nemzetközi védelmet élvező személyek vagy intézmények elleni támadás” miatt.

Kapcsolódó írásaink