Külföld

Nincs túlélője a washingtoni légi szerencsétlenségnek

Egy utasszállító repülőgép közvetlenül a leszállás előtt összeütközött egy katonai helikopterrel szerda este Washington felett. Az eset következtében mindkét jármű a Potomac folyóba zuhant. A hatóságok szerint valószínűsíthető, hogy senki sem élte túl a balesetet. Donald Trump amerikai elnök közölte, figyelemmel kíséri az eseményeket.

Nincs túlélője a washingtoni légi szerencsétlenségnek
Rendőrök a Potomac folyón, a tragédia helyszínén
Fotó: AFP/Andrew Caballero-Reynolds

Nincsenek túlélői a legfrissebb hírek szerint annak a légi katasztrófának, amelyben az American Airlines AA5342-es járata és egy H60-as amerikai katonai helikopter ütközött össze a Washington Raegan Nemzeti Repülőtér közelében, helyi idő szerint 20 óra 48 perckor – írja az amerikai lapok jelentései alapján a brit Mirror. Mint olvasható, az American Airlines gépe a kansasi Wichitából érkezett, és a 33-as leszállópálya felé közeledett, amikor a katasztrófa százötven méter magasan megtörtént.

A személyszállítón hatvan utas és négyfőnyi személyzet tartózkodott. A fedélzeten mások mellett két világbajnok műkorcsolyázó, Jevgenyija Shiskova és Vadim Naumov is ott ült. A balesetet követően azonnal megindult a mentés, s bár az első hírek szerint négy embert élve húztak ki a habok közül, ez sajnos nem bizonyult igaznak. A helyzetet az sem könnyítette meg, hogy a katasztrófa éjjel történt.

A Mirror aktuális cikke a pilóták és a torony közötti kommunikáció leiratát is közzétette – e szerint némi zavar volt tapasztalható a folyamatban.

A lap által megkérdezett Alex Macheras közlekedési szakértő elmondta, az amerikai légiforgalmi rendszerre igen nagy nyomás nehezedik. Hozzátette, ez a katasztrófa roppant riasztó, különösen annak fényében, hogy – elvileg – milyen szigorúan ellenőrzött és zsúfolt a légtér az Egyesült Államok fővárosa fölött.

Sean Duffy közlekedési miniszter csütörtökön reggel arról beszélt, egyeztetett Donald Trumppal, és a szaktárca minden segítséget megad a mentésben résztvevőknek. Az elnök közben közleményt adott ki, hogy szorosan követi a fejleményeket, és egyben köszönetet mondott a mentésben dolgozóknak. Pete Hegseth védelmi miniszter „totális tragédiának” nevezte az eseményeket. Egy X-en közzétett bejegyzésében arról írt, hogy a kutató-mentő műveletek folyamatban vannak, és a hadsereg, valamint a védelmi minisztérium azonnali vizsgálatot indított az okok kiderítésére.

Közben a CNN arról számolt be, hogy a frissen kinevezett közlekedési miniszter, Sean Duffy véleménye szerint a baleset megelőzhető lett volna. Mint mondta, megvárják, amíg lezajlik a hivatalos vizsgálat, és minden információt megszereznek a balesettel kapcsolatban – ugyanakkor rögvest hozzátette: „Gondolom-e azt annak alapján, amit eddig láttam, hogy ez megelőzhető lett volna? Abszolút.”

Bejelentkezett az oroszoknál Donald Trump

Felvette a kapcsolatot Oroszországgal a washingtoni repülőgép-szerencsétlenség miatt Donald Trump. Az amerikai elnök részvétét fejezte ki a történtek miatt. „Ez tényleg sok embert megrázott, köztük sajnos sok más országból származó embert is, akik a fedélzeten tartózkodtak”. Volt egy orosz kontingens a gépen, nagyon tehetséges emberek. Nagyon, nagyon, nagyon, sajnáljuk” – hangoztatta az elnök. Egyben hozzátette, „Már kapcsolatban állunk Oroszországgal, és a válasz igen, segíteni fogunk a holttestek hazaszállításában annak ellenére is, hogy államaink között jelenleg nincs közvetlen légi összeköttetés – tette hozzá.

Kapcsolódó írásaink