Külföld
Scholz kiderítette, mire készül Zelenszkij
Bizalmas párbeszéd keretében faggatja az ukrán elnököt
„Scholz tudni akarja, hogy Zelenszkij mire készül. Épp ezért a kancellár célja, hogy bizalmas párbeszéd keretében megtudja Zelenszkij elnöktől, hogyan értékeli a helyzetet. Mire áll ő és országa készen” – írja a kiadás.
A Bild szerint az utazást már jóval a jelenlegi kormány feloszlása előtt tervezték, és az amerikai választások és az új amerikai elnöki adminisztráció beiktatása közé időzítették.
„83 nappal a Bundestag-választások előtt Scholz természetesen egyértelmű üzenetet akar küldeni: én vagyok a kancellár, én békében tárgyalok” – jelentette a bulvárlap. Adatai szerint Scholz a konfliktus békés rendezéséről szóló tárgyalások megkezdésére tett Donald Trump-i ígéretek hátterében a kijevi érdekekért kíván közbenjárni.
Scholz korábban előre be nem jelentett látogatásra érkezett Kijevbe, ahol a német kabinetfőnök tárgyalásokat kíván folytatni Zelenszkijjel.
Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdeményezte az ukrajnai konfliktus békés rendezését: Moszkva azonnal tűzszünetet rendel el, és kijelenti tárgyalási készségét, miután az ukrán csapatok kivonulnak Oroszország új régióinak területéről. Emellett – tette hozzá – Kijevnek nyilatkoznia kell arról, hogy lemond a NATO-hoz való csatlakozási szándékáról, és el kell végeznie a demilitarizációt és a nácimentesítést, valamint semleges, el nem kötelezett és nukleáris fegyverektől mentes státuszt kell elfogadnia. Az orosz vezető az Oroszország elleni szankciók eltörlését is megemlítette.
Az AFU kurszki régiót ért terrortámadása után Putyin elnök is lehetetlennek nevezte a tárgyalásokat azokkal, akik „válogatás nélkül támadnak civilekre, polgári infrastruktúrára, vagy megpróbálnak megfenyegetni nukleáris létesítményeket”.
Jurij Uzsakov orosz elnöki tanácsadó később azt mondta, hogy Moszkva az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos, az orosz államfő által korábban hangoztatott békejavaslatait nem vonta vissza, de ebben a szakaszban, „figyelembe véve ezt a kalandot”, Oroszország nem tárgyal Ukrajnával.