Krónika

Szigorú feltételekkel lehet fémkeresőzni

Akinek van engedélye, annak is be kell jelentenie, mikor megy ki az érintett területre, amennyiben talál valamit, azonnal értesítenie kell az illetékes közgyűjteményt

Míg az illegális fémkeresőzés a lelőhelyet és az ország közös értékeit pusztítja, a legális gazdagítja a tudományosságot, ezáltal a nemzetet. Engedélyt szerezni a detektorozásra nem lehetetlen, sőt, akad olyan, akinek a múzeum még fizet is a munkájáért.

Úgy vélem, a tiltás nem jó irány, de az sem megoldás, hogyha az állam által a fémkeresőzésre hozott törvényeket nem, vagy csak alig tartatják be a hatóságok – mondta lapunknak Fogas Ottó régész. A szegedi Móra Ferenc Múzeum igazgatója aláhúzta, tisztában van azzal, hogy sokan pusztán a találás öröméért használják a detektort, de ettől ez még nem ad felmentést arra, hogy a régészeti korú leleteket felszedjék és hazavigyék.

A törvény szerint az 1711-et megelőző időszakban földbe került tárgyak állami tulajdonnak számítanak, ha valaki az ezt követő korból bukkan valamire, akkor is köteles megtenni mindent annak érdekében, hogy a tulajdonost vagy annak leszármazottait megtalálja – fogalmazott. Ha a kutatás nem vezet eredményre, akkor lehet a találóé az érték. Bármi is kerül elénk, a rendőrséget mindenképpen értesíteni kell. Fogas Ottó kiemelte, legálisan is lehet fémkeresőzni, ám ehhez a megyei illetékes múzeumoktól kell engedélyt kérni. Ha valaki nem régészetileg védett területet választ, akkor hozzájuthat a papírhoz. Az eljárási rend szerint a kérvényt a múzeum továbbküldi, s a végső szót a minisztérium mondja ki – egy ügy általában két-három hónap alatt fut át a rendszeren.

Ha valaki papírt kapott, akkor sem tehet meg bármit. Be kell jelentenie, mikor megy ki az engedélyben rögzített területre, s ha valamit talál, abba kell hagynia a keresést és rögvest értesítenie kell a közgyűjteményt. Ezen túl van még egy lehetőség. A múzeum szerződést is köthet valakivel, aki igény szerint hajlandó részt venni egy-egy feltáráson. Képzeljünk el egy nagyberuházást, ahol sok ezer köbméter földet kellene átrostálni igen rövid idő alatt – ilyen helyen egy profi fémkeresős rendkívül sokat segíthet – villantotta föl az együttműködés egyik fajtáját a múzeumvezető. A Móra Ferenc Múzeum egyébként három emberrel áll szerződésben.

Az illegális fémkeresőzés a lelőhelyet és az ország közös értékeit pusztítja, míg a régészekkel végzett munka gazdagítja a tudományosságot és ezáltal a nemzetet, s korántsem mellékesen az egyénnek is megadja a találás örömét – hangoztatta Fogas Ottó. Csak Csongrád megyében harmincezer védett lelőhely található, országosan minimum négyszázezerről beszélhetünk. De ezek csak az ismertek, ennél négyszer-ötször több is lehet. Hozzátette, az árverési oldalakon kínált pénzek döntő része illegális detektorozáskor kerül a felszínre – s bár egy-egy darab néhány száz vagy ezer forintért megvehető, a kiszedésükkel, pontosabban ellopásukkal odaveszett tudományos összefüggések értékét megbecsülni sem lehet.