Gazdaság

Élelmiszer-pazarlás Ausztriában

Nyugati szomszédságunkban évente egymillió tonna élelmiszer kerül a szemétbe. Ennek a negyven-hatvan százalékáért a háztartások a felelősek.

Élelmiszer-pazarlás Ausztriában
Élelmiszer után kutató szegények valahol a szomszédban (képünk illusztráció)
Fotó: dpa via AFP/Marijan Murat

Az ausztriai élelmiszer-pazarlásról készített összeállítást az osztrák Közszolgálati Rádió (ORF). Az orgánumnak Gudrun Obersteiner, a Természeti Erőforrások és Alkalmazott Élettudományok Egyetemének munkatársa arról beszélt, az elkerülhető élelmiszer-pazarlás a teljes termelési láncban, azaz a mezőgazdaságban, a feldolgozásban, a szállításban és a tárolásban, a kereskedelemben és a háztartásokban egyaránt tetten érhető. Ez egy olyan hulladékhegy, amely csak Ausztriában évente legkevesebb egymillió tonnát nyom – hangoztatta a szakember.

Mint kifejtette, a kidobott élelmiszerek közül negyven-hatvan százalék eshet a háztartásokra. A legtöbb pazarlás a helytelen tárolás és a rosszul megtervezett vásárlások nyomán keletkezik. Gudrun Obersteiner aláhúzta, seregnyi termék még napokkal és hetekkel a lejárati idő után is biztonságos és fogyasztható, de észrevétlenül a szemétben végzi.

Ausztriában a Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség azon dolgozik, hogy évente nyilvántartásba vegye az elkerülhető élelmiszer-hulladékot. Ebbe beletartozik a háztartásokban keletkező négy-hatszázezer tonna is. Ez a pazarlás komoly etikai problémát jelent, tekintettel arra, hogy a világon mintegy nyolcszázmillió ember éhezik – húzta alá az ORF. Emellett ott van még az erőforrások pazarlása és a kapcsolódó üvegházhatású gázok kibocsátása által okozott, hatalmas mértékű éghajlatszennyezés is.

Kapcsolódó írásaink