Egészség
Az állategészségügyi előírásokat mindenkinek szigorúan be kell tartania
Amennyiben a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személy belép, bűncselekményt követ el

A főállatorvos kifejtette, a levéli ragadós száj- és körömfájás kitörés felszámolása rendezetten, az előírásoknak megfelelően zajlik. A leölt állatok ártalmatlanítása a kijelölt területen még folyamatban van.
Hozzátette, hogy több napra lesz szükség, mire a gödör véglegesen lezárhatóvá válik. „Az elföldelést követően ugyanis a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül, azaz ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak. Ez a folyamat gáz- és folyadékok képződésével jár” – írta, hozzátéve, hogy a gázok a talajból feltörve távoznak, a folyadékokat a rétegek közé tett felszívó anyagok kötik meg.
Pásztor Szabolcs közlése szerint a nagy mennyiségű állati tetem egyidejű bomlásánál ezek a bomlási termékek nagy mennyiségben képződnek, emiatt a gázok a folyadékok és gázok egy részét is a felszínre hozhatják. „A gödör aljára és az állatok közé több mázsa szalma került szétterítésre, hogy megkösse az állatokból kiszivárgó csurgaléklevet. A mentesítés során az állattetemek felülete folyamatosan fertőtlenítésre került” – fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy a megsemmisítési terület eddig is őrzés alatt állt, amit a jogtalan behatolás miatt megerősítettek.
Az országos főállatorvos nyomatékosan felhívta a figyelmet, hogy a ragadós száj- és körömfájás járvány eredményes megfékezése mindenkitől az előírások maradéktalan betartását követeli meg.
„Ebbe beletartozik az is, hogy a hatóság által elhatárolt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be. Aki ezt megszegi, bűncselekményt követ el és elzárással is büntethető” – áll a közleményben.