Ajánló

Nem jött be a papírforma az Oscaron

A Zöld könyv lett a legjobb film – Házigazdák nélkül is flottul zajlott a gála – A Roma nyerte a legjobb idegen nyelvű film díját, valamint az operatőri és a rendezői kategóriát

Meglepetésre Peter Farrelly Zöld könyv című filmje lett a legjobb film a hétfőre virradóra lezajló 91. Oscar-díjátadó ceremónián. A hollywoodi Dolby Színházban az idén először műsorvezetők nélkül rendezték meg a gálát.

oscar
Peter Farrelly talán maga sem gondolta, hogy egy szegregációs vígjáték nyerhet (Fotó: AFP/A.M.P.A.S/Matt Petit)

A hatvanas években, a szegregáció idején játszódó Zöld könyv lett a legjobb nagyjátékfilm a magyar idő szerint vasárnapról hétfőre virradó éjjel Hollywoodban, a Dolby Színházban, azaz nem jöttek be az előzetes várakozások. A legtöbben ugyanis a mexikói Alfonso Cuarón Roma című alkotását várták az első helyre.
Peter Farrelly nyertes filmjének főhőse egy fekete zongoraművész, Don Shirley (Mahershala Ali), aki turnéra indul olasz sofőrjével (Viggo Mortensen) délen.

A filmben nyújtott alakításáért Mahershala Ali a legjobb férfi mellékszereplő Oscarját vehette át, és a legjobb eredeti forgatókönyv díját is megkapta a produkció.

A házigazda nélkül megrendezett ceremónián, noha a legjobb film kategóriában nem győzedelmeskedett, az említett Roma elnyerte a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díját, valamint az operatőri és a rendezői Oscart. Az Alfonso Cuarón fekete–fehér mexikói alkotását forgalmazó Netflixnek azonban nem sikerült megszereznie az első játékfilmes Oscar-díjat. A filmmel Cuarón a hetvenes évek elején Mexikóváros Roma negyedében eltöltött gyermekkorát idézte fel. Cuarón az első rendező, aki az operatőri Oscart is megkapta ugyanazért a filmjéért.

A Fekete Párduc című képregényfilm is több Oscar-szobrot gyűjtött össze a díjátadón: a filmzenét komponáló Ludwig Göransson elismerésén kívül a jelmez és a legjobb díszlet Oscarját is elnyerte. Afroamerikai művészként a jelmeztervező, Ruth E. Carter és a díszlettervező, Hannah Beachler is elsőként lett Oscar-díjas a maga kategóriájában – áll az MTI összegzésében.

Glenn Close azonban, akit idén a legjobb színésznő díjára jelöltek A férfi mögött című filmért, hetedszer sem kapta meg az Oscart. A kategória díját Olivia Colman brit színésznő vehette át A kedvenc című történelmi drámában nyújtott játékáért. A legjobb színész Oscar-szobrát pedig a Bohém rapszódiában Freddie Mercuryt alakító Rami Maleknek adták át.

A legjobb női mellékszereplő Oscarját Regina King kapta meg a Ha a Beale utca mesélni tudna című filmért.
Spike Lee filmje, a Csuklyások: BlacKkKlansman, amely hat kategóriában volt jelölt, a legjobb adaptált forgatókönyv Oscar-díját nyerte el a gálán.

A legjobb dokumentumfilm díját a magyar származású Elizabeth Chai Vasarhelyi és Jimmy Chin rendezte Free Solo kapta, amely Alex Honnold sziklamászóról szól.

Az egész estés animációs filmek között a Pókember – Irány a Pókverzum című alkotást jutalmazta a filmakadémia. A legjobb rövid animáció Oscarját a Bao című produkció kapta. A rövid dokumentumfilmek mezőnyében az indiai nőkről szóló Period. End of Sentence alkotói nyertek.

A legjobb vizuális effektusokért Az első ember című filmet díjazta az amerikai filmakadémia. A legjobb eredeti betétdal Oscarját pedig Lady Gaga vehette át a Shallow című számért a Csillag születik című filmből.
A legjobb vágás, hangvágás és hangkeverés díját a Bohém rapszódia című film kapta.

A ceremónia, amelynek nem voltak műsorvezetői, a Queen együttes és Adam Lambert fellépésével kezdődött.

Az Oscar-gálán hagyomány, hogy minden évben megemlékeznek azokról a filmesekről, akik az előző díjkiosztó óta meghaltak.

Ez az idén is így történt, Burt Reynolds, Bernardo Bertolucci, Milos Forman, Penny Marshall, Stan Lee, Bruno Ganz és Albert Finney neve is elhangzott, az elhunytak között azonban nem emlékeztek meg Andy Vajnáról: a magyar filmügyi kormánybiztos nevét nem említették meg, annak ellenére sem, hogy Budapesten Arnold Schwarzenegger búcsúztatta a legendás hollywoodi filmproducert.


Rasszista oldalvágású köszönőbeszéd

Donald Trump amerikai elnök tegnap Twitter-bejegyzésében azt írta, Spike Lee Oscar-gálán elhangzott köszönőbeszédében „az elnök elleni rasszista oldalvágást fogalmazott meg”, amelyben a 2020-as amerikai elnökválasztásra is kitért a Csuklyások – BlacKkKlansman című filmért a legjobb adaptált forgatókönyv díját elnyerő rendező. Trump hozzátette: szinte egyetlen elődje sem tett annyi mindent az afroamerikai lakosságért, mint ő, írta az MTI.
(GP)