Vélemény és vita
Mégsem sajt
FRICSKA. Amikor esténként tiszta időben felnézünk az égre, jó, ha tudjuk, sok arany néz vissza ránk
Jayanth Chennamangalamnak hívják a Nyugat-Virginiai Egyetem tudósát, aki szerint a Holdon akár 1 000 000 000 000, vagyis 1 billió dollár értékű nemesfém rejtőzhet, egészen pontosan a kráterekben.
A tudós és csapata megpróbálta megbecsülni, hogy hány ércet tartalmazó aszteroidamaradvány fekszik a Holdon.
A számítások azt mutatták, hogy nagyjából 6500 olyan kráter lehet, ami erre a célra alkalmas, ahol lehetőség van ennek kereskedelmi célú kiaknázásra – vagyis a kibányászásra.
Hogy mennyire lesz lehetősége a jövő emberiségének kiaknáznia a Holdat, egyelőre nem tudni. Az biztos, hogy első körben az élet jelenlétéhez szükséges nyersanyagok kibányászására fognak koncentrálni a mérnökök, a hosszú távú tervek között azonban már a nemesfémek is szerepelhetnek.
Ám a Holdra nem egyszerű feljutni. A japán Ispace cég az előző, 2023-as kísérlete után most újból megpróbált leszállóegységet juttatni az égitest felszínére, de a történelem megismételte önmagát, és a landolás ezúttal is kudarcba fulladt.
Mindenesetre amikor esténként tiszta időben felnézünk az égre, jó ha tudjuk, sok arany néz vissza ránk. Hiszen a felfedezés nyomán megdőlt az a régi teória is, miszerint sajtból van a Hold.