Sport
Elköltözik a Nemzeti Vágta a Hősök teréről
Európa egyik legnagyobb lovas versenyének döntője Szilvásváradon lesz

Tizenöt év után nem a Hősök terén rendezik meg Európa egyik legnagyobb lovas eseményét, hanem Szilvásváradon, ahol a hazánkban csaknem 200 éve tenyésztett lipicaiak igazi otthonra találtak. A helyszínváltozásról Lázár Vilmos, a Magyar Lovasszövetség és a Nemzeti Vágta elnöke elmondta: „Ugyan nagyon sikeres volt az elmúlt tizenöt verseny a főváros szívében, de úgy gondoltuk, hogy ettől az évtől kezdve elvisszük a döntőt vidéki városokba, nemzetközi szintű lovasközpontokba. Ezzel vágta programja is bővülhet, a magyar lovassport több napos fesztiválja lehet. Mindez nem jelenti azt, hogy az országjárás után nem térhet majd vissza a vágta a Hősök terére” – hangsúlyozta az elnök.
Szotyori Nagy Kristóf, a Nemzeti Vágta versenyigazgatója szerint a tavaly az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára is felkerült lipicai lótenyésztés egyik fellegvárának számító Szilvásváradi Lipicai Lovasközpont minden nemzetközi szabványnak megfelel, speciális négy évszakos pályatalaja kiváló.
A szilvásváradi fináléra a kvalifikáló versenyek májustól szeptemberig zajlanak, tizenegy magyarországi és öt határon túli helyszínen lesznek előfutamok.
Az idei Nemzeti Vágta újdonsága, hogy az elővágtákon és a döntőn magyarországi település csak magyar tenyésztésű lóval indulhat. A lovak azonosításában közreműködnek a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének hivatalos területi felügyelői. Ebben az évben a nemzetközi futam valamennyi lovasa lipicai lóval rajtol majd.