Külföld

Washington hívta Orbánt – Trump dönt a magyar ügyről?

A magyar energiafüggőség a tét

Donald Trump amerikai elnök november 8-án tervezi találkozóját Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, írta a Bloomberg hírügynökség.

Washington hívta Orbánt – Trump dönt a magyar ügyről?
Donald Trump és Orbán Viktor
Fotó: AFP/X Account of Hungary's Prime Minister Viktor Orban/Zoltan Fischer

A találkozó helyszíne egyelőre még nem végleges – tette hozzá a forrás, aki kérte, hogy ne nevezzék meg, mivel a terveket hivatalosan még nem jelentették be.

Orbán a héten korábban azt mondta, hogy Washingtonban találkozik Trumppal, hogy megvitassák, miként lehetne megóvni Magyarországot az orosz olajra kivetett amerikai szankciók hatásaitól.

Magyarország nagyrészt Moszkvától függ az olaj- és gázimport tekintetében. Ellentétben sok európai uniós szomszédjával, amelyek az orosz hadsereg 2022-es ukrajnai inváziója után azon dolgoztak, hogy csökkentsék energiafüggőségüket Oroszországtól, Magyarország azóta éppen hogy növelte vásárlásait.

Ez a függőség most energiabiztonsági kockázatot jelenthet Budapest számára az Egyesült Államok által Oroszország legnagyobb olajtermelőire kivetett szankciók miatt – ezek célja, hogy rákényszerítsék Vlagyimir Putyin orosz elnököt a tárgyalóasztalhoz az ukrajnai háborúról.

A magyar kormány igyekszik meggyőzni Washington vezetését arról, hogy országának tengerpart nélküli fekvése miatt nincs más választása, mint az orosz olajra támaszkodni – annak ellenére, hogy létezik egy alternatív olajvezeték, amely Horvátországon keresztül összeköti Magyarországot az Adriai-tengerrel.

Egy magas rangú amerikai diplomata a hétvégén nyíltan elutasította Budapest érvelését, miszerint az országnak nincsenek más lehetőségei.

„Magyarország, szemben sok szomszédjával, semmilyen tervet nem dolgozott ki és semmilyen konkrét lépést nem tett annak érdekében, hogy csökkentse orosz energiaimportját” – mondta Matthew Whitaker, az Egyesült Államok NATO-nagykövete vasárnap a Fox Newsnak adott interjúban. – „Továbbra is együtt fogunk dolgozni velük, és a szomszédaikkal, például Horvátországgal és más országokkal is, hogy segítsünk nekik fokozatosan leválni erről a függőségről.”

Kapcsolódó írásaink