Külföld

Kim Dzsongun húga: az USA ismerje el Észak-Koreát nukleáris fegyverrel rendelkező országnak

Észak-Korea becslések szerint körülbelül 50 atomfegyverrel rendelkezik

Az Egyesült Államoknak el kell ismernie, hogy Észak-Korea véglegesen nukleáris fegyverrel rendelkező ország lett – jelentette ki Kim Jodzsong, az észak-koreai vezető Kim Dzsongun húga és a Koreai Munkáspárt magas rangú tisztviselője.

Kim Dzsongun húga: az USA ismerje el Észak-Koreát nukleáris fegyverrel rendelkező országnak
Kim Jodzsong, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető húga
Fotó: AFP/Pool/Jorge Silva

Arra is figyelmeztetett, hogy testvére és Donald Trump amerikai elnök közötti személyes kapcsolatokat nem szabad felhasználni arra, hogy Phenjant a nukleáris leszerelésre kényszerítsék.

A Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) kedden közzétett nyilatkozatában Kim Jodzsong, a párt Központi Bizottságának alelnöke figyelmeztetett, hogy minden jövőbeli párbeszédnek „Észak-Korea mint nukleáris fegyverrel rendelkező állam visszafordíthatatlan helyzetének elismerésén” kell alapulnia.

Hozzátette, hogy további előfeltételnek kell lennie annak a megértése, hogy Phenjan képességei és geopolitikai környezete „radikálisan megváltozott” Trump első elnöki ciklusához képest, amelynek során történelmi jelentőségű diplomáciai lépések történtek az Egyesült Államok és Észak-Korea között.

Bármely kísérlet ennek a valóságnak a tagadására „határozottan elutasításra fog találni” – mondta Kim, hozzátéve, hogy Észak-Korea „nyitott minden lehetőségre, hogy megvédje jelenlegi nemzeti pozícióját”. Elismerte, hogy „egyáltalán nem előnyös a két ország számára, hogy nukleáris fegyverekkel rendelkezve konfrontációs irányba haladjanak”.

Kim elismerte, hogy „az államfőnk és a jelenlegi amerikai elnök személyes kapcsolata nem rossz”, de figyelmeztetett, hogy „ha a KNDK és az Egyesült Államok legfőbb vezetői közötti személyes kapcsolatok a nukleáris fegyverek leszerelésének célját szolgálják, az csak a másik fél megsértésének tekinthető”.

„Ha az Egyesült Államok nem fogadja el a megváltozott valóságot, és ragaszkodik a kudarccal végződött múltjához, a KNDK–USA találkozó csak az amerikai oldal „reménye” marad” – zárta Kim, számol be az oroszhirek.hu.

Trump 2018 és 2019 között három alkalommal találkozott Kim Dzsongunnal, hogy tárgyalásokat folytasson Észak-Korea denuklearizációjáról cserébe biztonsági garanciákért és gazdasági segítségért. A példátlan diplomáciai erőfeszítések ellenére nem született tartós megállapodás, és a tárgyalások megrekedtek.

Észak-Korea becslések szerint körülbelül 50 atomfegyverrel rendelkezik, és ragaszkodik ahhoz, hogy ez az arzenál elengedhetetlenül szükséges az Egyesült Államok és Dél-Korea potenciális behatolása ellen, amelyek rendszeresen tartanak katonai gyakorlatokat a határai közelében.

Kapcsolódó írásaink