Külföld

Elsimította Zelenszkij a washingtoni perpatvart?

„Mosolyogva ráztak kezet egymással”

J. D. Vance amerikai alelnök és Vlagyimir Zelenszkij első találkozója a fehér házi veszekedés után jó és eredményes volt – közölte hétfőn Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára.

Elsimította Zelenszkij a washingtoni perpatvart?
J. D. Vance (j.) amerikai alelnök megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel XIV. Leó pápa beiktatási ceremóniája után Vatikánvárosban
Fotó: AFP/Anadolu/Ukrainian Presidency/Handout

„Értesüléseim szerint ez egy jó és eredményes találkozó volt” – mondta Leavitt az újságíróknak tartott tájékoztatón.

A Bloomberg ügynökség vasárnap arról számolt be, hogy Vance és Zelenszkij „mosolyogva ráztak kezet egymással” a Vatikánban XIV. Leó pápa beiktatásakor. Ez volt az első találkozásuk február óta, amikor Zelenszkij botrányosan távozott a Fehér Házból.

Február 28-án Trump a Fehér Házban megdorgálta Zelenszkijt, amikor az ukrán altalajkincsek közös fejlesztéséről szóló megállapodás aláírására érkezett. Az amerikai vezető követelte, hogy a kijevi rezsim vezetője egyezzen bele a tűzszünetbe, és hagyjon fel Vlagyimir Putyin orosz elnök bírálatával. Vance a demokraták hálátlan kampányolójának nevezte Zelenszkijt, amikor elkezdte igazolni lépéseit, Oroszországot hibáztatta, sőt megfenyegette az Államokat, hogy meg fogják érezni a konfliktus hatásait, noha egy óceán választja el őket.

Ennek következtében az ukrán delegációnak távoznia kellett a Fehér Házból, és a megállapodást nem írták alá. Később Zelenszkij megpróbált bocsánatot kérni, megjegyezve, hogy sajnálja a történteket, és azt is elmondta, hogy beleegyezik a mielőbbi tárgyalásokba.

Kapcsolódó írásaink