Külföld
Vlagyimir Putyin szövetségesének kiiktatásával veheti át a hatalmat Belaruszban
A világnak fel kell készülnie arra, hogy Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök hamarosan „eltűnhet”

A világnak fel kell készülnie arra, hogy Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök hamarosan „eltűnhet”, Vlagyimir Putyin ugyanis soha nem szokott elszalasztani egy ilyen lehetőséget – vélekedett Borisz Tizenhauzen politológus, amelyről az Index is írt.
Szerinte a belorusz elnöknek komoly egészségügyi gondjai vannak, ami már jóval a győzelemnapi felvonulás előtt kezdődhetett. Tizenhauzen hozzátette, hogy most minden fordulatra fel kell készülni.
Nem biztos, hogy érkezik valaki, aki képes lesz leváltani Lukasenkát, ebben az esetben viszont a belorusz emberek rendszerváltozást kezdeményezhetnek. Úgy tűnik, ezzel a lehetőséggel Putyin is számolt – idézi a politológust az ukrán Focus.
Ugyan Lukasenka továbbra is hallgat az orosz elnökre, és betegen is igyekszik teljesíteni kéréseit, azonban érdemes felkészülni minden eshetőségre – jegyzi meg a portál.
Biztos vagyok benne, hogy Putyin kész csapatokat vezényelni Belaruszba, hogy Lukasenka halála után katonáival átvegye a hatalmat. Érdemes ezen elgondolkozni, Lukasenka egészségügyi állapota miatt ugyanis egyre nagyobb rá az esély – teszi hozzá Borisz Tizenhauzen.
Mint ismert több forrás szerint is Lukasenkát kórházban ápolták, miután múlt heti moszkvai látogatása alkalmával rosszul lett, majd kihagyta a közös ebédet Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az államfő egészségi állapotával összefüggő pletykák azután erősödtek fel még jobban, hogy május 14-én a politikus 29 év óta először maradt távol a belorusz zászlóavatási ünnepségtől.
Hétfőn aztán ismét megjelent a nyilvánosság előtt a belorusz elnök, miután látogatást tett a belorusz légierő és légvédelem központi parancsnoki pontján, ahol a katonák tájékoztatták a légvédelem megszervezésével és felügyeletével kapcsolatos feladatok teljesítéséről.
Csak semmi fellengzős jelentéstétel. Nézzük, mi történik országunk körül – fogalmazott szűkszavúan a megbeszélésen.